Pensionistja Zvicërane ëndërron që të ketë një WC! (Foto)

12.03.2015 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pensionistja Zvicërane ëndërron që të ketë një WC! (Foto)

Kjo shtëpi nuk është e rehatshme. Fasada është shkatërruar, roletat e dritareve të dëmtuara. Dhe Nelly Bosshard (82) nga Ricketwil-Zvicër megjithatë nuk dëshiron të zhvendoset.
Atje ajo nuk ka as një dush e as një tualet me ujë të instaluar. WC-ja e saj është jashtë shtëpisë, shumë afër derës së hyrjes së shtëpisë, transmeton Telegrafi.

Një banesë komfore ajo nuk mund ta paguajë me 1500 frangat e pensionit të saj. “Jam rritur këtu dhe këtu do të qëndrojë”, ka thënë ajo. “Krejt çfarë kam nevojë është një banjë me dush dhe një WC me ujë të rrjedhshëm”.

Në dimër është ftohtë përjashta. “Kur bie borë, më duhet ta heq atë. Përndryshe nuk hapet dera e WC-së”, thotë pensionistja, shkruajnë mediat zvicerane.

Gjithashtu edhe pastrimi i saj është torturë në vete. Dy herë në vit ajo largon fekalet me anë të një lopate plehrash.

Këshilltarit shtetëror përgjegjës Josef Lisibach i vjen keq për situatën: “Kushtet e jetesës së Bosshard janë vërtetë të pakëndshme. Por ne duhet tu përmbahemi rregullave”, thotë ai.

“I është dhënë një miratim për rinovim në vitin 2007, të cilin ajo nuk e pranuar. Ndërkohë, afati kishte kaluar. Sigurisht ajo mund të paraqesë edhe një projekt ndërtimi përsëri – dhe mundet gjithashtu të fillojë me ndërtimin”, premton Josef Lisibach.

Për Nelly Bosshard këto justifikime janë të pabaza.

Ajo e dëshiron banjën e saj, ashtu siç e imagjinon ajo – edhe nëse është e vështirë për përgjegjësit. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Publikohet harta e re të Hënës, më e hollësishmja deri më tani në botë

Publikohet harta e re të Hënës, më e hollësishmja deri më tani në botë

Modelja bie nga 25m drejt vdekjes gjatë ‘festës erotike’ në hotel, policia heton për vrasje (fotot)

Modelja bie nga 25m drejt vdekjes gjatë ‘festës erotike’ në hotel, policia heton për vrasje (fotot)

Çka është Manuka – druri që sot mbillet për herë të parë në Kosovë nga Presidentja?

Çka është Manuka – druri që sot mbillet për herë të parë në Kosovë nga Presidentja?

Xinjiang-u një provincë në zhvillim

Xinjiang-u një provincë në zhvillim

Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më parë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Realizohet  eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Realizohet eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Teleskopi FAST  zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Teleskopi FAST zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës