Pas Lumir Abdixhikut, oferta e Ramush Haradinajt për koalicion refuzohet edhe nga Memli Krasniqi

E publikuar: 27/03/2024 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Javë më parë kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj doli me një ide për koalicion me partitë opozitare për zgjedhjet e ardhshme, por kjo ide nuk gjeti mbështetjen e LDK-së. Memli Krasniqi i PDK-së sapo e konformoi në Presssing në T7 se as ai nuk pajtohet me idenë e Haradinajt.

Sipas Krasniqit, bashkimi i të gjitha partive nuk ofron zgjidhje.

“Nuk më takon me komentu z.Haradinaj propozimin e tij. Ai mund ta mendojë ashtu, por nuk është ai opsion që ofron zgjdihje. Nuk besoj që duhet me u bo krejt partitë politike bashkë. Pse duhet me u bo?” – tha Krasniqi në Pressing.

“Kemi dallime, unë kam dallime me partitë në opozitë për shumë çështje të cilat ndërlidhen me konceptet e mia ideologjike dhe të PDK-së.” – u shpreh ai.

“Më e drejtë është pas zgjedhjeve me pas dakordim sesa para zgjedhjeve, nuk besoj në opsionet si PAN-i që i ka provu PDK, dhe e kam thënë se sa të jem kryetar i PDK-së një gjë e tillë nuk ndodhë.” – shtoi Krasniqi.

Ditë më parë në Pressing edhe kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tha se një koalicion parazgjedhor me AAK-në s’do të ndodhë asnjëherë.

“Jo s’do të ndodhë ajo asnjëherë, patjetër që jo. Ne jemi Lidhja Demokratike e Kosovës”, kishte deklaruar Abdixhiku në Pressing, transmeton Express.

“Kemi dallime substanciale”, u shpreh ai sa i përket koalicioneve parazgjedhore.