Orban do të sakrifikojë Kosovën për ta mbajtur raportin e mirë me aleatin serb

E publikuar: 20/05/2024 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Qasja realiste dhe pragmatike e kryeministrit hungarez Viktor Orban ndaj politikës dhe tregtisë ndërkombëtare u shfaq javën e kaluar ndërsa presidenti kinez Xi Jinping mbërriti në Hungari për të nënshkruar 18 marrëveshje bashkëpunimi, duke shtuar miliardat e investuara tashmë në vend.

Qasja e Orbanit e ka tërhequr gjithnjë e më shumë drejt Lindjes, ku ai vëllazërohet jo vetëm me Kinën por edhe me Rusinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe autokracitë e Azisë Qendrore.

Në ndjekjen e tij për idealin e tij të vet quajtur qeverisje, “shtetin joliberal”, Orban gjithashtu shfaq shkathtësi në marrëdhëniet e tij me vendet e Ballkanit Perëndimor, perspektivat e anëtarësimit të të cilëve në BE ai i ka mbështetur sistematikisht.

Midis gjashtë vendeve shpresëdhënëse të BE-së, megjithatë, Serbia spikat si partneri i preferuar i Budapestit, i cili, ndoshta jo rastësisht ishte ndalesa e Xi-t përpara se të mbërrinte në Hungari javën e kaluar.

Marrëdhëniet e ngushta të Hungarisë me Beogradin, të çimentuara mbi lidhjet e forta politike, ekonomike dhe sociale, përbëjnë një pjesë të madhe të qasjes së saj ndaj zgjerimit të BE-së.

Në dritën e këtij partneriteti të privilegjuar, shfaqen disa shqetësime në lidhje me marrëdhëniet e Hungarisë me vendet e tjera në rajon – rasti më kritik është Kosova.

Hungaria e gjen veten në një pikë kyçe midis Serbisë dhe Kosovës, ku përfiton nga lidhjet e kultivuara me kujdes me të parën dhe mban marrëdhënie të përzemërta diplomatike me (dhe njeh) të dytën. Megjithatë, bilanci është vendosur të anohet në favor të Beogradit, pasi Hungaria do të ndjekë një politikë që mbështet qëllimet e brendshme dhe ndërkombëtare të Serbisë, edhe nëse kjo rrezikon interesat kombëtare të Kosovës dhe vë në pikëpyetje njohjen e saj nga Hungaria.