Nëse ju pëlqen kjo këngë e njohur botërisht-urime, shkencëtarët thonë se jeni psikopat

E publikuar: 20/03/2024 21:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një nga reperët dhe muzikantët më të famshëm sot është padyshim Eminem, me miliona këngë dhe këngë të shitura në botë, dhe është pothuajse e pamundur të mos njohësh të paktën një këngë të tij. Dhe nëse ju pëlqen një nga hitet e tij më të mëdha, a e dini se kjo mund t’ju bëjë psikopat?

Nëse ju pëlqen “Lose Yourself” e Eminem, ne kemi disa lajme të këqija për ju. Sipas një studimi të kryer në Universitetin e Nju Jorkut në vitin 2017, kjo këngë është e preferuara e shumë psikopatëve, që do të thotë se fansat e këtij hiti kanë shanse më të larta për të qenë psikopatë, transmeton Unilad.

Një ekip studiuesish mblodhi 200 njerëz dhe i kërkoi të plotësonin një pyetësor që vlerësonte nivelin e tyre të psikopatisë – një çrregullim i karakterizuar nga mungesa e ndjeshmërisë, mungesa e reagimit emocional dhe manipulimi.

Subjekteve iu dhanë më pas 260 këngë për t’i dëgjuar dhe vlerësuar, dhe studiuesit zbuluan se ata me rezultatet më të larta të psikopatëve ishin ndër fansat më të mëdhenj të kësaj kënge të veçantë të Eminem.

Përveç kësaj kënge, numri më i madh i psikopatëve u shpreh se u pëlqente edhe “What Do You Mean?” nga Justin Bieber dhe “No Diggity” nga grupi Blackstreet.

E gjithë kjo mund të duket si një studim joserioz dhe një shaka, por studiuesit këmbëngulën se mund t’i shërbente një qëllimi të rëndësishëm. Pascal Wallisch, i cili udhëhoqi hulumtimin, tha për The Guardian të Britanisë: “Mediat i portretizojnë psikopatët si vrasës serial me sëpatë, por realiteti është se ata nuk janë të tillë në shikim të parë, nuk janë si Xhokeri në Batman. “

“Ideja përfundimtare është që nëse një grup këngësh mund të gjendet si një tregues i mirë i psikopatisë, atëherë shkrimet e disponueshme publikisht mund të përdoren si një listë për psikopatët e mundshëm,” shpjegoi ai.

“Lose Yurself” është kënga e Eminem e realizuar për filmin “8 Mile” në të cilin ai luajti rolin kryesor dhe që edhe atëherë u intonua si historia e tij gjysmë biografike. Kënga fitoi Oscar për këngën më të mirë në 2003 dhe Grammy për këngën më të mirë rep.