Në Shqipëri po përgatitet një protestë e madhe, ky është shkaku

30.06.2020 19:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Shqipëri po përgatitet një protestë e madhe, ky është shkaku

Tashmë pas më shumë se një muaj nga shembja e Teatrit Kombëtar, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, aktivistë dhe artistë vijojnë sërish betejën ligjore për dy çështje të cilat janë lënë pezull.

Bëhet fjalë për ligjin special dhe VKM-në për kalimin e truallit të teatrit nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë.

Pavarësisht se në fillim, shembja e teatrit nxiti protesta masive, tashmë ato duket se janë zbehur.

Njëra prej aktivisteve të AMT-së, Lindita Komani u shpreh për Ora News se po përgatiten për protesta më të mëdha, por nuk dha detaje për kohën se kur do të organizohet.

Komani: Ne po përgatitemi çdo ditë për një protestë më të madhe. Aktualisht jemi me liven e prnatshëm nga zona e sheshit të teatrit. Përderisa të ketë një njftim zyrtar nuk mund të jap më shumë detaje. Duhet të ketë një mobilizim më të madh shoqëror. Tani është peridhë vere dhe është pak më e vështirë. Por do të ketë sëshpejti një protest më të madhe. Mundet që të ndodhi në vjeshtë. Por ne shpresojmë që të ketë një protestë që në verë. Ndërprerja e transportit publik e ka bërë shumë të vështirë për ne dhe për çdo person që të vijë në qendër të Tiranës. Kemi pasur shumë njerëz që vijnë sa herë që i lajmërojmë. Qytetarët janë shumë të indinjuar dhe të fyer pas shembjes.

Komani shpreson tek rifillimi i punës së Gjykatës Kushtetuese për të dhënë vendime mbi dy çështjet e lëna pezull.

Komani: Ne po bëjmë përpjekje në disa drejtime. Betejën ligjore. Shpresojmë që të fillojë nga puna Gjykata Kushtetuese në mënyrë që të marrë vendim për dy çështjet, ligjin special dhe vendimin e Këshillit të Ministrave për të kaluar pronën nga Ministria e Kulturës në Bashkinë e Tiranës. Ndërkohë shpresojmë që Spak dhe Prokuroria të adresojë të gjitha paditë tona që kemi bërë. Presim të ketë dhe presion nga jashtë. Veçmas përpjekjeve diplomatike ne kemi bërë përpjekje tu drejtohemi medieve të huaja për të na dhënë zë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Berisha: Unë e mund Ramën në zgjedhje, Basha jo

Berisha: Unë e mund Ramën në zgjedhje, Basha jo

Shkoi për t’u martuar në Afganistan: Amerikanja e bllokuar rrëfen ankthin dhe traumën

Shkoi për t’u martuar në Afganistan: Amerikanja e bllokuar rrëfen ankthin dhe traumën

Papa Françesku do të japë dorëheqjen? Mediat italiane zbulojnë arsyet e mundshme

Papa Françesku do të japë dorëheqjen? Mediat italiane zbulojnë arsyet e mundshme

Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

Po akuzohet se iku nga vendi me 169 milionë dollarë, flet presidenti i Afganistanit

Po akuzohet se iku nga vendi me 169 milionë dollarë, flet presidenti i Afganistanit

Humb jetën 20 vjeçari duke punuar në minierë

Humb jetën 20 vjeçari duke punuar në minierë

Një shqiptare e bllokuar në Kabul, amerikanët po provojnë për ta nxjerrë

Një shqiptare e bllokuar në Kabul, amerikanët po provojnë për ta nxjerrë

Talebanët nga pallati presidencial: Kush ka punuar me amerikanët nuk do ti vrasim

Talebanët nga pallati presidencial: Kush ka punuar me amerikanët nuk do ti vrasim

Presidenti afgan: U largova nga vendi për të shmangur gjakderdhjen

Presidenti afgan: U largova nga vendi për të shmangur gjakderdhjen

Pentagoni do t’i kërkoj leje Biden për ta bërë vaksinën të detyrueshme

Pentagoni do t’i kërkoj leje Biden për ta bërë vaksinën të detyrueshme

Familja e kërkonte prej vitesh, gjendet i vdekur 58-vjeçari

Familja e kërkonte prej vitesh, gjendet i vdekur 58-vjeçari

Rrëmbehet anija britanike në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe

Rrëmbehet anija britanike në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe

U përpoq ta mbronte shtëpinë, shënohet viktima e parë nga zjarret

U përpoq ta mbronte shtëpinë, shënohet viktima e parë nga zjarret

Hapet pika e dytë kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Hapet pika e dytë kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Shqiptarja në emër të ISIS i pengon gratë tjera shqiptare të kthehen

Shqiptarja në emër të ISIS i pengon gratë tjera shqiptare të kthehen