Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

28.04.2020 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët gjermanë kanë pozuar nudo në internet për të protestuar kundër mungesës së maskave mbrojtëse dhe veshjeve të tjera, për të cilat ata thonë se mungesa e këtyre veshjeve po i vë ata përballe një në rrezik më të madh për infektimin me koronavirus.

Fotografi nudo të punonjësve të shëndetit, shfaqen në faqe të shumta interneti ku kurohet që politikanët të veprojnë dhe të sigurojnë mjete mbrojtëse për ta.

“Kam mësuar si të qep plagët, pse tani duhet të mësoj se si të thur maska?” thuhet në një pankartë të një mjeku.

Me pak më shumë se 156,000 raste të konfirmuara dhe një numër prej 5.900 viktimash të shkaktuara nga Covid-19, Gjermania i ka rezistuar pandemisë shumë më mirë sesa Shtetet e Bashkuara, Italia, Spanja dhe Franca.

Por ashtu si ato vende, ajo ka vuajtur nga mungesa e pajisjeve mbrojtëse personale.

Mjekët e zhveshur thanë që kujdesi ambulant dhe i praktikës së përgjithshme për pacientët Covid-19 ishte po aq i rëndësishëm sa edhe kujdesi spitalor, duke i vendosur ata në vijën e parë të luftës për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit./tch/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Moment gazmor gjatë mbërritjes së ministrit të Mbrojtjes në Kukës, zjarrfikësi i kërkon një pako cigare

Moment gazmor gjatë mbërritjes së ministrit të Mbrojtjes në Kukës, zjarrfikësi i kërkon një pako cigare

Dasmat shqiptare: E fusin dashin në sallë dhe i japin birrë!

Dasmat shqiptare: E fusin dashin në sallë dhe i japin birrë!

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit