Ministri Murati tregon se si do të ndahen mjetet nga pakoja për rimëkëmbje ekonomike

30.06.2021 17:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Murati tregon se si do të ndahen mjetet nga pakoja për rimëkëmbje ekonomike

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka treguar se pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prej 420 milionë euro, do të ndahet në pesë kategori, raporton Ekonomia Online.

“Kjo pako është e përfshirë në buxhetin e rishikuar, shuma është 420 milionë euro. Në kudër të masave është edhe emetimi i bonove të diasporës, kurse sa i përket masave janë të ndara në pesë kategori, që është me mbështetjen e punësimit, masa e parë ka të bëjë me ata që kanë humbur vendin e punës për t’i kthyer në punë dhe do t’i ndajmë nga 170 euro në muaj për tre muaj.

Synimi është që këtë vit të fillojmë më punësimin masiv te të rinjtë, do të ofrojmë kupon për të rinjtë që janë të interesuar të marrin trajnime të reja. Masa tjetër ka të bëjë me mbështetjen e punësimit të personave me nevoja të veçanta. Masa tjetër ka të bëjë me ringjalljen e ekonomisë dhe biznesit, do të mbështeten të gjithë prodhuesit deri në 20% të kryegjësë së kredisë, me 20% do të mbështeten edhe bizneset e grave. Masë tjetër janë investimet në Teknologji dhe milionë euro janë të dedikuara për inovacion dhe 3 milionë euro të tjera do të investohen për Parkun Inovativ në Prizren”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekskluzive: Tre të arrestuarit në Gllogjan nuk dyshohen si doras të vrasjes së trefishtë

Ekskluzive: Tre të arrestuarit në Gllogjan nuk dyshohen si doras të vrasjes së trefishtë

I dyshuari për vrasjen e trefishtë në Gllogjan, tatu në dorë emrin e motrës së vetëvrarë – (Foto)

I dyshuari për vrasjen e trefishtë në Gllogjan, tatu në dorë emrin e motrës së vetëvrarë – (Foto)

Prokuroria e Pejës konfirmon: Tre të arrestuar për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Prokuroria e Pejës konfirmon: Tre të arrestuar për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Motivi i vrasjes së trefishtë në Gllogjan dyshohet se është vetëvrasja e 20-vjeçares në qershor të vitit 2020

Motivi i vrasjes së trefishtë në Gllogjan dyshohet se është vetëvrasja e 20-vjeçares në qershor të vitit 2020

Arrestohen tre persona për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Arrestohen tre persona për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

“Revolucionit s’i reziston askush”, Berisha: Shkojmë në seli kur ta vendosim, PD jo e pengjeve

“Revolucionit s’i reziston askush”, Berisha: Shkojmë në seli kur ta vendosim, PD jo e pengjeve

Kuvendi i Berishës shkarkon Bashën, 4446 delegatë votojnë pro

Kuvendi i Berishës shkarkon Bashën, 4446 delegatë votojnë pro

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Kurti takon kryetarin e Bujanocit, ndan 2 milionë euro për shqiptarët e Luginës

Kurti takon kryetarin e Bujanocit, ndan 2 milionë euro për shqiptarët e Luginës

Haradinaj iu bën thirrje serbëve të Kosovës të distancohen nga gjuha e urrejtjes

Haradinaj iu bën thirrje serbëve të Kosovës të distancohen nga gjuha e urrejtjes

“Do të ketë shumë”, Escobar parlajmëron sanksione të reja në vendet e rajonit përfshirë edhe Kosovën

“Do të ketë shumë”, Escobar parlajmëron sanksione të reja në vendet e rajonit përfshirë edhe Kosovën

Raporti i fundit: 10 raste të reja me COVID-19

Raporti i fundit: 10 raste të reja me COVID-19

Berisha- SHBA-ve: Më hiqni “non grata-n” ose vazhdoj luftën për t’u rikthyer në pushtet

Berisha- SHBA-ve: Më hiqni “non grata-n” ose vazhdoj luftën për t’u rikthyer në pushtet

Berisha sulm Yuri Kim: Po sillet si ambasadori i Bashkimit Sovjetik

Berisha sulm Yuri Kim: Po sillet si ambasadori i Bashkimit Sovjetik

Pas kthimit nga Amerika, Jeremiq “plas bombën”: Është një listë për sanksione me 28 persona, e ka parë edhe Vuçiq

Pas kthimit nga Amerika, Jeremiq “plas bombën”: Është një listë për sanksione me 28 persona, e ka parë edhe Vuçiq

Kuvendi i Berishës: Kjo është lista me 29 figurat që do të drejtojnë PD-në

Kuvendi i Berishës: Kjo është lista me 29 figurat që do të drejtojnë PD-në