Media gjermane: Vuçiq ka kërcënuar hapur se do ta sulmojë Kosovën

E publikuar: 01/04/2024 15:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vucic k4ebabms.cloudfront.net_production

Media gjermane, DerWesten ka shkruar për mundësinë e një lufte në Ballkan, duke theksuar në titullin e një artikulli të sotëm mendimin e ekspertëve se “Putini po vë bast” për këtë.

“Ushtritë e Putinit janë tërbuar në Ukrainë për më shumë se dy vjet. Në këmbim, shtetet perëndimore po ndihmojnë vendin të mbrohet kundër trupave ruse”.

Por sipas ekspertëve në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, presidenti rus po vë bast për një luftë të re në Europë në mënyrë që ta dobësojë mbështetjen perëndimore në luftën në Ukrainë. Serbia mund të jetë shkas për këtë, shkruan media.

Dy ekspertë amerikanë nga “Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracive” paralajmërojnë për një luftë të re që mund të luajë në duart e sundimtarit të Kremlinit, Vladimir Putin. Sipas vlerësimeve të tyre në Wall Street Journal, Ballkani mund ta ndihmojë atë. Sepse një front i ri mund ta dobësojë mbështetjen perëndimore në luftën në Ukrainë.

Media gjermane shkruan se një konflikt i ri do t’i jepte Kremlinit mundësinë për të fituar ndikim lokal dhe për të larguar vëmendjen nga Ukraina përmes trafikut të armëve dhe ndërmjetësimit.

Tensione të forta mes Serbisë dhe Kosovës

Ballkani Perëndimor është më i përshtatshmi për këtë. Lufta në Jugosllavi në vitet 1990 shkaktoi tensione masive, sidomos nga Serbia, e cila dëshiron ta zgjerojë ndikimin e saj në vendet fqinje.

Së fundmi presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka kërcënuar hapur se do ta sulmojë Kosovën. Përveç kësaj, ai vazhdimisht refuzon ta nënshkruajë Marrëveshjen e Brukselit për “veprim dypalësh” ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, e cila aktualisht ndërmjetësohet nga BE-ja dhe synon të sigurojë marrëdhënie paqësore.

Shtetet e Bashkuara presin gjithashtu një rrezik më të lartë të dhunës në rajon, paralajmërojnë ekspertët. Kjo do të kishte avantazhe të mëdha për Putinin. Prandaj, Rusia nuk ka nevojë të dërgojë ushtri në rajon. Thjesht duhet të mbështetet te Serbia për ta nxitur dhunën dhe destabilitetin.