Lulzim Hetemi nuk e lejon vendosjen e flamujve serbë në Leposaviq

E publikuar: 10/05/2024 18:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka marrë vendim që të mos lejojë vendosjen e flamujve serbë në territorin e kësaj komune.

Ky vendim i tij lidhet me një kërkesë të disa qytetarëve serbë, siç raporton Tanjug, për të shënuar festën e Shën Vasili Ostrogut, më 12 maj.

Kjo ka bërë që të ketë reagim të Listës Serbe, që këtu ka njohur Kushtetutën e Kosovës, duke u thirrur se vendosja e simboleve lejohet me ligjet e Kosovës.

“Kjo është pamja e luftës së Kurtit kundër krimit dhe respektimi i ligjeve”, është shprehur subjekti politik serb.