Liderët e mbi 30 vendeve takohen në një samit në Bruksel për të promovuar energjinë bërthamore

E publikuar: 21/03/2024 12:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Liderë dhe delegacione nga e gjithë bota po mbështesin idenë për të përdorur burimin e diskutueshëm për të ndihmuar në arritjen e qëllimit të një globi neutral ndaj klimës, duke u dhënë më shumë vendeve një ndjenjë të shtuar ekonomike.

Në samitin i cili po mbahet në Bruksel po marrin pjesë më shumë se 30 liderë të vendeve të ndryshme, shkruan Associated Press.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të lehtësuar kontributin e energjisë bërthamore”, ka thënë Rafael Grossi, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.