Kurti për televizionin austriak: Shkëmbimi i territoreve është një recetë për luftë e gjakderdhje

E publikuar: 14/11/2023 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurtii

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka rikthyer sërish në temë shkëmbimin e terroriteve dhe së fundi është pyetur edhe nga një gazetar austriak në një intervistë. Kryeministri u shpreh që kjo ide nuk ka vdekur – çka tjetër deklaroi ai?

Gjatë një intervistë për “ZIB 2”, kryeministri ka deklaruar se në zgjidhjen e situatës në rajon do të ndihmonte një balancë në të drejtat e minoriteteve.

Sipas tij, shkëmbimi i territoreve është “një recetë për luftë e gjakderdhje”:

“Çfarë do të mund të ndihmonte në rajon për siguri dhe pajtim, është një balancë apo simetri në të drejtat e minoriteteve, ndërsa shkëmbimi i territoreve është një recetë për luftë dhe gjakderdhje”.

Ai u shpreh se gjatë administratës së kaluar amerikane, është përmendur ideja për shkëmbim të territoreve, ide kjo që sipas tij, është ende e gjallë në Beograd.

“Është e vërtetë që në të kaluarën, sidomos gjatë administratës së kaluar amerikane, edhe Beogradi dhe disa politikanë në Prishtinë e në BE kanë përmendur idenë për shkëmbimin e territoreve. Ky projekt ka dështuar, e di që ideja është ende gjallë në Beograd duke shkaktuar disa fantazi në disa struktura në veri të Kosovës, por nuk do të bëhet kurrë realitet….Kosova është Republikë, që qëndron e bashkuar”, u shpreh ai.

Asociacioni?

Nuk ka intervistë tashmë, as në media të huaja, ku kryeministrit Kurti s’i përmendet Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Çështja, po konsiderohet urgjente edhe nga liderët kryesorë të Bashkimit Evropian, si dhe nga Shtetet e Bashkuar të Amerikës.

Shefi i Qeverisë edhe një herë theksoi që në Kosovë nuk mund të ketë Republikë Serbe, derisa Serbia po dëshiron “shtet brenda shtetit”.

“Kam qenë unë që ofrova për të shkruar një draft statut për vetëmnaxhimin në lidhje me marrëveshjet e kaluara, por që respekton Kushtetutën e Kosovës. Vendimi i Kushtetuteses, ky asociacion nuk duhet të ketë fuqi ekzekutive, nuk duhet të ketë një shtresë të tretë të pushtetit”, tha ai.

Kurti e përmendi edhe një herë shembullin e tij të famshëm, atë me filxhan dhe me kafe, duke thënë se “nuk mund të ofrojë kafe, pa një filxhan”.

“Por presidenti i Serbisë tha që nuk kam interes në këtë, ai në bazë nuk dëshiron ta njohë Kosovën, por të ketë një shtet brenda një shteti, unë këtë nuk mund ta pranoj, por gjithçka që është brenda Kushtetutës tonë, jam gati që ta diskutoj, e kam thënë në këto takime që nuk mund të jap kafe, pa një filxhan. Nëse insistojnë në kafe pa filxhan, mund t’u tregoj vetëm filxhanin të zbrazur”, u shpreh ai.