Kurti në Kotor, publikon fotografi duke shtrënguar duart me O’Brien e Spajiq, Ramën “e fsheh”

E publikuar: 15/05/2024 22:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar fotografi nga darka e shtruar nga kryeministri malazes, Milojko Spajic, në Kotorr të Malit të Zi, ku edhe po mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe BE’së.

Kurti ka publikuar katër fotografi, në dy prej të cilave shihet duke shtrënguar duart me ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Jim O’Brien dhe kryeministrin e Malit të Zi, ndërsa kryeministri i Shqipërisë shihet “pak” në njërën prej fotografive.

Ai ka thënë se gjatë këtij samiti do të diskutojë për përparimin në agjendën e platformës së Planit të Rritjes së BE’së dhe çështjet rajonale.

“Ne do të diskutojmë përparimin tonë në Agjendën e Reformës së Planit të Rritjes së BE-së dhe çështjet rajonale, duke përfshirë gjendjen e zbatimit të marrëveshjeve që kemi arritur në Procesin e Berlinit”, ka shkruar Kurti në “X”.

Shkuarjen e Kurtit në Kotorr e ka konfirmuar ZKM përmes një komunikate, ku thuhet se sonte kryeministri do të marrë pjesë në darkën e liderëve të shtruar nga kryeministri malazez, Milojko Spajic.

Në fotografi shihet se në dakrë kanë qenë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, Komisioneri evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varheley si dhe Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Jim O’Brien.