Kryeziu: Albin Kurti është njeriu më i përshtatshëm për zbatimin e marrëveshjeve, amerikanët e kanë parë këtë

E publikuar: 13/03/2024 22:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese, e sheh Albin Kurtin si kryeministrin më të përshtatshëm për zbatimin e marrëveshjeve.

“Mendoj që njeriu më i përshtatshëm, ose lider ose kryeministër më i përshtatshëm se me i zbatu këto vendime që kanë me ardhë në të ardhmen nuk kemi pas deri më tash, sesa Albin Kurti”, tha Kryeziu në Pressing, transmeton Express.

“Është njeri adekuat, sepse këto çështje janë civile nuk janë ushtarake, ky vjen nga një kontingjent civil nga veprimtaria e tij. E kanë zgjedhë dhe e kanë pranu si të tillë, amerikanët sa unë i njoh, armiqve nuk i japin vërejtje, këtij i japin vërejtje se e konsiderojnë si një popull mik, unë besoj dhe kam bindje që është i përshtatshëm, që në të ardhmen e kemi edhe Asociacionin, kështu që sa i njoh kryeministrat tonë unë, dmth është shumë i përshtatshëm (Albin Kurti) ”, u shpreh ai.

“Deri kah fundi i majit duhet me përfundu edhe me Asociacionin”, tha ai.