Kroacia s’ka marrëveshje me Kosovën për ekstradimin e shtetasve të saj

E publikuar: 27/07/2021 11:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Shoferit të autobusit që dyshohet se e shkaktoi aksidentin në Slavonski Brod të Kroacisë i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

“Paraburgimi u urdhërua për shkak të rrezikut që ai të arratiset, ai është një shtetas i Republikës së Kosovës, Kroacia ka disa marrëveshje me Kosovën, por nuk ka asnjë marrëveshje për ekstradimin e shtetasve të saj kundër të cilëve janë procedurat penale duke u kryer”.

“Procedura do të zhvillohet në Kroaci, por ekziston mundësia që ajo të zhvillohet edhe në Kosovë. Ekziston një marrëveshje e tillë midis Kroacisë dhe Kosovës. Një propozim i tillë duhet të vijë nga shteti”.

“Avokati i shtetit njoftoi se ai do të propozonte marrjen në pyetje të disa dëshmitarëve që ishin në autobus, kështu që një seancë tjetër do të mbahet sot, “iu tha gazetarëve gjyqtari hetues Mile Soldo, raportn Index.hr.

Kujtojmë se shoferi 52 vjeçar i autobusit me targa të Kosovës gjatë aksidentit të së dielës ku vdiqën 10 pasagjerë u mbrojt në heshtje gjatë marrjes në pyetje në Zyrën e Prokurorit të Shtetit të Qarkut në Slavonski Brod.