Ja kush duhet ta vazhdojë patentë shoferin

16.03.2015 14:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja kush duhet ta vazhdojë patentë shoferin

Për shkak të pakujdesisë dhe mos informimit të organeve kompetente shumë drejtuese të makinave në Kosovës po humbin patentë shoferët.

Mos vërejtja e kohë së datës së skadimit të patentë shoferit për më shumë se një vit, atëherë shoferi duhet të iu nënshtrohet procedurave nga fillimi.
Neni 276 i Ligjin për Sigurinë në Komunikacionin Rrugor, i cili ka hyrë në fuqi nga vitit 2008 saktëson se shoferi humb patentë shoferin pas skadimit të afatit në një periudhë kohore prej më shumë se 1 vit. “Shoferi duhet t’i nënshtrohet në tërësi provimit teorik dhe praktik nëse brenda një viti që nga dita e skadimit të vlefshmërisë së patentë shoferit nuk aplikon ose nuk iu ka vazhduar vlefshmëria e patentë shoferit”, thekson ky nen i Ligjit për Sigurinë në Komunikacionin Rrugor .
Por një konfuzion të madh ka edhe me vet patentë shoferët pasi që në disa ekziston data e skadimit e në disa të tjerë, nuk kanë fare datë të skadimit.
Ndërkaq, Rroksana Qarri, Drejtore e Zyrës për Informim në Ministrin e Punëve të Brendshme, ka thënë se ata si ministri janë ekzekutues të ligjit të miratuar nga Ministria e Infrastrukturës.
“Ju njoftojmë se ky është një ligj i Ministrisë së Infrastrukturës dhe si tërësi e asaj që ju i referoheni edhe për njoftimin e publikut etj, është përgjegjësi e kësaj ministre. Ne në këtë rast jemi organ ekzekutiv dhe në bazë të ligjit jemi të obliguar të veprojmë dh ta zbatojmë në tërësi. Ligji është miratuar në vitin 2008 dhe pas përfundimit të gjitha procedurave ne kemi filluar ta zbatojmë. Më duhet të ju njoftojmë se MPB është duke bërë përpjekje për të gjetur një zgjidhje ligjore për këtë çështje”, tha Qarri.

Ajo ka thënë se patentë shoferët të cilët posedojnë kategoritë : (B/B1/M/L/T), nuk posedojnë datë të skadimit të vlefshmërisë, duke u bazuar në nenin 270.5, të Ligjit Nr. 02/L-70 Për Siguri në Komunikacionin Rrugor.
“Neni, 270.5. Gjithashtu me përjashtim nga paragrafi 3 i këtij neni, patentë shoferi për kategorinë “B” jepet për periudhë të përhershme. Neni, 270.3. Patentë shoferi i lëshohet dhe vazhdohet në afat vlefshmërie prej 5 viteve, kurse personave të moshuar mbi 65 vjeç, në çdo dy vite në bazë të certifikatës mjekësore i vazhdohet patentë shoferi”. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat