Ishte premtim i Kurtit, a do të krijohet Banka Zhvillimore në Kosovë?

13.06.2021 23:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ishte premtim i Kurtit, a do të krijohet Banka Zhvillimore në Kosovë?

Albin Kurti e kishte premtuar krijimin e saj gjatë fushatës, opozita pesimiste për këtë projekt, BQK nuk dihet nëse do të lëshoj leje

Sa herë që vizitonte bizneset e bënte këtë premtim. Albin Kurti si kandidat për kryeministër, në kohë fushate i jepte shpresë bizneseve për një bankë të re në Kosovë.

Krahas fondit sovran, edhe banka zhvillimore ishte prioritet për Kurtin nëse vie në pushtet. Ndërsa, se çfarë funksioni do të kryente kjo bankë e tregonte vetë kur vizitonte bizneset. Bankën Zhvillimore, kryeministri e renditi edhe në listën e prioriteteve në programin qeverisës. Mirëpo, kur janë bërë afro 100 ditë që nga ardhja në pushtet, një temë e tillë nuk u përmend nga zyrtarët e Qeverisë.

E nga opozita po shprehen pesimistë sa i përket këtij projekti pasi thonë që nuk ka asnjë dokument që e shpjegon rrugën deri tek krijimi i saj. Sipas kryesuesit të Komisionit për Ekonomi, problem tjetër janë edhe fondet që të krijohet një institucion i tillë. Situata pandemike sipas Ferat Shalës mund të ketë ngadalësuar punën e Qeverisë në këtë aspekt. Ndërsa tregon që në javët në vijim do të diskutojnë me ministrat përkatës në komisionin parlamentar pikërisht për bankën zhvillimore.

Televizioni ka pyetur edhe në Bankën Qendrore të Kosovës se a do të lëshojnë leje për Bankën Zhvillimore, mirëpo të njëjtit nuk i janë përgjigjur interesimit të televizionit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona