Ish-shefi i Agjencisë së Sigurisë Ushtarake serbe: Nëpërmjet Vulin-it, Vuçiq po zhvillon luftës propagando-psikologjike kundër popullit të tij

E publikuar: 28/03/2024 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-drejtori i Agjencisë së Sigurisë Ushtarake (VBA) Momir Stojanoviq tha sot se Aleksandar Vulin shqetëson qytetarët e Serbisë kur publikisht prezanton informacione për spiunët e huaj në “mjedisin më të afërt shtetëror” të Aleksandër Vuçiqit.

Duke komentuar pretendimin e Vulin se ka njerëz që punojnë për Agjencinë Qendrore Amerikane të Inteligjencës (CIA) në mjedisin e afërt të presidentit Vuçiq, Stojanoviç i tha agjencisë Beta se kjo është vazhdimësi e luftës propagando-psikologjike që presidenti i Serbisë po zhvillon kundër popullit të tij.

“Qëllimi i deklaratave të tilla pa prova është t’i thotë popullit se vetëm Vuçiqi po lufton për interesa jetike shtetërore, ndërkohë që në të njëjtën kohë të gjitha fuqitë e botës janë organizuar për ta kërcënuar dhe rrëzuar. Të gjitha shtetet dhe shërbimet serioze synojnë pozicionimin. njerëzit e tyre në mes ku merren vendimet kyçe. I shtrohet pyetja kreut joformal të BIA-s Vulin dhe shërbimeve të tjera të sigurisë serbe se çfarë po bëjnë për t’i rezistuar veprimeve të shërbimeve sekrete të huaja”, tha Stojanoviq.

Sipas tij, bashkëpunimi i njerëzve nga kreu i shtetit me shërbimet e huaja nuk është i ri, por këto konstatime duhet të mbeten në domenin e shërbimeve dhe të fshehtësisë.

“Në vendet normale, informacioni i bërë publik nga Vulin mbahet në sektorin e sigurisë dhe institucionet kompetente të sigurisë do të merrnin kundërmasa për të mbrojtur presidentin dhe të dhënat që ai ka”, sqaroi ish-drejtori i VBA-së.

I pyetur nëse dhe në çfarë mase ekzistenca e spiunëve të huaj në vendin e Andriqit dhe në Qeverinë e Serbisë kërcënon sigurinë e vendit, Stojanoviq tha se Aleksandar Vuçiq do të duhej të shpjegonte deklaratën e Vulin, por se ai kurrë nuk do ta bënte këtë.

“Është problematike që Vulin e ka thirrur Vuçiqin për të shpallur emrat e agjentëve të CIA-s në mjedisin e tij. Nëse dikush duhet të thotë se cilët janë agjentët e CIA-s, atëherë drejtori i BIA-s duhet ta bëjë këtë me prova autentike dhe të verifikuara. Vuçiq nuk dëshiron të mbaj inat ndaj politikanëve perëndimorë që e mbajnë ende në pushtet”, tha Stojanoviq.

Ish-drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Sigurisë (BIA), Aleksandar Vulin tha sot se “në mjedisin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq ka njerëz që punojnë për Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA) dhe ai e di këtë”, duke specifikuar: në mjedisin shtetëror”.

“Është ai që do të vendosë nëse do ta themi ndonjëherë të gjithë të vërtetën dhe çfarë do të bëjmë për këtë. Ka njerëz rreth Presidentit Vuçiq që nuk po punojnë për të mirën e këtij vendi dhe po punojnë kundër tij. Ai do të vendosë çdo hap të mëtejshëm, është mirë që ai është i informuar, ai di shumë gjëra edhe para se t’i ofrojnë shërbimet”, tha Vulin për TV Pink.