IPK rekomandon suspendimin e togerit policor, dyshohet se filmoi pa leje në zyrat e Sindikatës së Policisë

E publikuar: 10/05/2024 21:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Inspektorati Policor i Kosovës ka rekomanduar suspendimin e një togeri policor.

Kjo pasi ai po dyshohet se ka fotografuar ose incizuar pa autorizim në zyrat e Sindikatës së Policisë.

“Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht Departamenti i Hetimeve përmes Linjës së Kaltër (numrit të telefonit pa pagesë 080003333) ka pranuar sot një informacion nga Policia e Kosovës lidhur me dyshimet se nga një toger policor është kryer vepra penale ‘Fotografimi dhe incizimet tjera të paautorizuara’.”

“Pas pranimit të informacionit hetuesit e IPK-së kanë dalë në vendin e ngjarjes ku dyshohet se është kryer vepra penale respektivisht në zyrat e Sindikatës së Policisë së Kosovës. Zyrtarët e IPK-së kanë kontaktuar me Prokurorin kompetent duke ndërmarrë veprime konkrete hetimore së bashku edhe me njësi relevante të Policisë së Kosovës.”

“Në kuadër të veprimeve hetimore është bërë ekzaminimi i vendit të ngjarjes si dhe është konfiskuar një telefon mobil i cili pritet të dërgohet për ekzaminim të mëtutjeshëm forenzik. IPK pas veprimeve fillestare hetimore ka rekomanduar suspendimin e zyrtarit të dyshuar.” – përfundon njoftimi.