Hyjnë në fuqi masat e reja – gastronomët kundër, paralajmërojnë protesta pas 18 prillit

07.04.2021 09:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hyjnë në fuqi masat e reja – gastronomët kundër, paralajmërojnë protesta pas 18 prillit

Nga e mërkura kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë.

Me këtë vendim gastronomia ka pezulluar aktivitetin bashkë me qendrat tregtare në të cilat do të funskionojnë vetëm marketet ushqimore dhe barnatoret.

Ky vendim është kundërshtuar nga pronarët e lokaleve në kryeqytet të cilët pas 18 prillit kanë paralajmëruar protesta në rast se nuk ka lirim të masave.Erkan Dogani, pronar i lokalit “N’Dhomë”, tha se mëngjesin e së mërkurës e kanë nisur ndryshe pa klientë.Dogani shtoi se nëse pas datës 18 prill, deri edhe kur janë në fuqi masat, nuk ka lirim të tyre do të fillojnë me protesta.

“Po është më ndryshe, nuk jemi mësuar me nis mëngjesin kështu, unë jam menaxher i këtij lokali dhe kjo po na dëmton”.

“Po janë mësuar gjithmonë kështu me neve, hajt gastronomët dhe nuk e di por të shohim deri më datën 18 dhe pas saj se çfarë do bëhet, nuk vazhdohet kështu pas datës 18 o do punojmë o do protestojmë nuk durojmë më”.

E në anën tjetër shihej interesi i qytetarëve për tu shërbyer me kafe dhe për të respektuar rregullat.Edhe Sylejman Limani, pronar i një lokali tjetër, thotë se do të kundërshtojë çdo masë të re pas 18 prillit.Ai poashtu tha që presin që të subvencionohen nga Qeveria për ditët që nuk do të punojnë.

“Sot erdhëm mëngjes edhe po shohim që nuk ka njerëz edhe normalisht si pasojë e masave”. “…nuk e di sa kemi nisë me marre veten me i hap tarracat edhe me pass ndryshime erdhi vendimi nga Qeveria e re dhe nuk kemi çfarë të bëjmë”, tha ai./eo/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Besnik Bislimi është njeri me behane, i retardum, ka probleme mendore

Haradinaj: Besnik Bislimi është njeri me behane, i retardum, ka probleme mendore

Anketë: 42.5% e serbëve mendojnë se ende nuk e kanë humbur Kosovën

Anketë: 42.5% e serbëve mendojnë se ende nuk e kanë humbur Kosovën

Haradinaj në Kryeministri i nervozuar: I thashë tregoni hajnit tuaj që kur i fton njerëzit duhet me i pritë

Haradinaj në Kryeministri i nervozuar: I thashë tregoni hajnit tuaj që kur i fton njerëzit duhet me i pritë

​Parashikimi i motit për dy ditën në vijim

​Parashikimi i motit për dy ditën në vijim

Lista Serbe e refuzon propozimin e KFOR-it që të qëndrojë në fuqi masa e reciprocitetit të targave

Lista Serbe e refuzon propozimin e KFOR-it që të qëndrojë në fuqi masa e reciprocitetit të targave

I amerikane thotë se për ta sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm

I amerikane thotë se për ta sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm

Kurti takohet me Shefin e Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga BE, flasin për procesin zgjedhor

Kurti takohet me Shefin e Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga BE, flasin për procesin zgjedhor

Daut Haradinaj: Kurti e ka përkrahjen time për vendosjen e reciprocitetit

Daut Haradinaj: Kurti e ka përkrahjen time për vendosjen e reciprocitetit

Osmani në takim me ambasadorin gjerman: Me veprime nxitëse, Serbia po tenton ta destabilizojë veriun e vendit

Osmani në takim me ambasadorin gjerman: Me veprime nxitëse, Serbia po tenton ta destabilizojë veriun e vendit

Ursula von der Leyen nesër do të takohet me Osmanin dhe Kurtin

Ursula von der Leyen nesër do të takohet me Osmanin dhe Kurtin

KEDS njofton për punimet në rrjet, ja kush mbetet nesër pa energji-elektrike

KEDS njofton për punimet në rrjet, ja kush mbetet nesër pa energji-elektrike

Bashkimi Evropian do të vëzhgojë procesin zgjedhor edhe në veri

Bashkimi Evropian do të vëzhgojë procesin zgjedhor edhe në veri

Policia gjobit me 150 euro 49 vjeçaren që voziti në shiritin e kundërt në Ferizaj

Policia gjobit me 150 euro 49 vjeçaren që voziti në shiritin e kundërt në Ferizaj

Inspektorati i Tregut thotë se IPKO mashtroi klientët, e paditë “për kushte të padrejta” dhe “shkelje ndaj konsumatorëve” (Dokument)

Inspektorati i Tregut thotë se IPKO mashtroi klientët, e paditë “për kushte të padrejta” dhe “shkelje ndaj konsumatorëve” (Dokument)

SHBA-ja përsërit: Marrim pjesë në diskutimet Kosovë-Serbi, si palë e interesuar dhe partnere

SHBA-ja përsërit: Marrim pjesë në diskutimet Kosovë-Serbi, si palë e interesuar dhe partnere

1 mijë e 500 euro për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19, kështu mund të aplikoni

1 mijë e 500 euro për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19, kështu mund të aplikoni