Haradinaj: Raporti i DASH-it goditja më e fuqishme, duhet t’i shërbejë Qeverisë që të japë dorëheqje

E publikuar: 23/04/2024 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kritikuar Qeverinë Kurti, pas raportit të DASH-it të publikuar ditën e djeshme.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se qeveria ka mashtruar veten duke krijuar tituj bombastik për fitore të paqena kundër Serbisë por edhe ndërkombëtarëve.

“Vetëmashtrimi i Qeverisë duke krijuar tituj bombastik për fitoret e paqena kundër Serbisë e në raste të caktuara edhe kundër komunitetit ndërkombëtar, janë gënjeshtrat të cilave Qeveria ka filluar t’ju besojë edhe vetë. Raporti i Departmentit Amerikan të Shtetit për Kosovën është goditja më e fuqishme që demistifikon këtë kurs të mashtrimit”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Haradinaj ka theksuar se raporti i DASH-it është goditja më e fuqishme ndaj Qeverisë dhe të gjithë jemi të shqetësuar.

Ai ka shtuar se ky raport duhet t’i shërbejë Qeverisë që të japë dorëheqje.

“Nuk besoj që ka qytetar të këtij vendi që sot nuk është i shqetësuar me gjetjet e këtij raporti në fushën e sundimit të ligjit, luftën kundër korrupsionit, lirinë e shprehjes, lirisë së mediave si dhe të drejtave të njeriut e plot fusha të tjera.

Raporti i DASH-it është për vitin 2023 dhe nuk ka arritur të evidentojë edhe plot dështime të tjera, përfshirë këtu edhe qindra kontrata njëburimore në vlerë prej qindra milionë eurosh. Në një situatë normale ky raport i DASH-it do të duhej t’i shërbente Qeverisë për vetëreflektim, që nënkupton dorëheqjen e saj”, thuhet në reagimin e Haradinajt.