Haradinaj pas takimit me Escobarin: I kërkova të ngritet niveli i marrëdhënieve biletarale Kosovë-ShBA

E publikuar: 13/03/2024 22:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Escobar Haradinaj

Kryetari i Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka shkruar në Facebook të mërkurën pas takimit me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Escobar ndodhet në Kosovë dhe u takua me liderët e opozitës.

E sipas Haradinajt, ky takim vjen në një kohë shumë të rëndësishme për Kosovën.

Ai ka thënë se i ka kërkuar Escobarit që të të ngritet niveli i marrëdhënieve biletarale Kosovë-ShBA.

”Ishte kënaqësi të takohemi sonte me emisarin amerikan z. Gabriel Escobar, Ndihmës Asistent i Sekretarit të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë. Kjo vizitë po vjen në një moment të rëndësishëm për Kosovën dhe rajonin. Shfrytëzova rastin të falënderoj z. Escobar për angazhimin e tij përgjatë gjithë kohës në forcimin e marrëdhënieve të Kosovës me ShBA-të, njëkohësisht në angazhimin e tij në procesin e dialogut”.

“Kërkova të ngritet niveli i marrëdhënieve biletarale Kosovë-ShBA. Ka progres, por theksova se është shumë e nevojshme që agjenda e shtetit të Kosovës të shtyhet përpara me përgjegjësi të lartë shtetërore dhe institucionale drejt anëtarësimit në NATO si dhe qeveria të jetë në bashkëpunim të plotë me aleatin tonë strategjik dhe të përjetshëm, ShBA-të”, ka shkruar Haradinaj. /Gazeta Express