Grupi i Grave Deputete: Gjykata Kushtuese kundër barazisë gjinore

18.03.2015 16:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grupi i Grave Deputete: Gjykata Kushtuese kundër barazisë gjinore

Grupi i Grave deputete është i zhgënjyer edhe në lidhje me dy gjykatëset gra të Gjykatës Kushtetuese.

“Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës vlerëson se interpretimi që i ka bërë Gjykata Kushtetuese amendamentit për futjen e kuotës gjinore edhe në qeveri, në aspektin e të drejtave të njeriut, është në shpërputhje të plotë me vetë frymën e Kushtetutës, e cila ka parim themelor barazinë gjinore.

Ky interpretim shënon një hap mbrapa përsa i përket përpjekjeve për të luftuar diskriminimin me bazë gjinore që shtrihet në cdo pore të shoqërisë, përfshirë edhe institucionet publike.

Të drejtat e grave bëjnë pjesë pikërisht në korpusin e të drejtave të njeriut dhe kërkesa për barazi gjinore nuk ka si të jetë pakësim i të drejtave por barazi në të drejta. Gjithashtu kuota e propozuar si amendament është për mbrojtjen e të dyja gjinive në rastet e diskriminimit, pra kuotë neutrale.

Kuotat gjinore janë masa afirmative që nga vetë Kushtetuta e Kosovës në nenin 24.3 kërkohen të ndërmerren ndaj grupeve më pak të përfaqësuara.

Nxjerrja e përfundimit se amendamenti që synon barazinë gjinore, pakëson të drejtat dhe liritë e njeriut të përcaktuara në kapitullin e II të Kushtetutës është edhe në kundërshtim të plotë me vetë arsyetimin që ka bërë Gjykata Kushtetuese, në të cilin përmenden rezultatet dhe konventat ndërkombëtare që kërkojnë eliminimin e diskriminimit gjinor nëpërmjet ndryshimeve Kushtetuese dhe legjislative që duhet të ndërmarrin shtetet anëtare. Për shembull në arsyetim përmendet Rekomandimi i Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës, i vitit 2003 ku shprehimisht thuhet që vendet anëtare duhet të marrin parasysh ndryshime kushtetuese dhe ose legjislative, përfshirë masat e veprimit pozitiv (kuotat) të cilat do të lehtësonin një pjesëmarrje më të baraspeshuar të meshkujve dhe femrave në vendimmarrjen politike dhe publike. Edhe amendamenti i propozuar nga deputetët ishte në përputhje të plotë me këtë frymë dhe me këto kërkesa.

Grupi i Grave deputete është i zhgënjyer edhe në lidhje me dy gjykatëset gra të Gjykatës Kushtetuese, njërën prej të cilave e kemi votuar me qëllimin që të mbrojë interesat e grave edhe në organin më të lartë të interpretimit të kushtetutës. Duam të rikujtojmë se vetë zonjat që kanë votuar kundër amendamentit për futjen e kuotës gjinore në Kushtetutë sot janë pjesë e Gykatës Kushtetuese aty në sajë të aplikimit të kuotave si masa afirmative për të mbërritur barazinë gjinore.

Tërheqim vëmendjen e opinionit publik se amendamenti i iniciuar nga deputetja e Alma Lama ka pasur përkrahjen e 55 deputetëve të Kuvendit, në numër të barabartë nga të dyja gjinitë, gjë që dëshmon për njohjen e situatës së pabarabartë në pushtetin ekzekutiv dhe dëshirën për ta ndryshuar atë”, thuhet në reagim.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin