Gjurgjeviq: Për Odën Ekonomike Serbe, liberalizimi i vizave për Kosovën ka shumë rëndësi

28.02.2021 16:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjurgjeviq: Për Odën Ekonomike Serbe, liberalizimi i vizave për Kosovën ka shumë rëndësi

Për Dhomën e Tregtisë së Serbisë dhe biznesmenët në rajon, është me rëndësi të madhe që Kosova ta marrë liberalizimin e vizave, tha Nenad Gjurgjeviq, këshilltar i presidentit të Dhomës së Tregtisë në Beograd, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë në gjuhën serbe, transmeton Gazeta Express.

Gjurgjeviq gjithashtu vlerësoi se qytetarët dhe ekonomia nuk duhet të jenë, siç tha ai, pengje të luftës dhe politikave të pasluftës dhe se ka ardhur koha për t’i kapërcyer këto gjëra.

“Ne besojmë se potenciali për zhvillim më të madh ekonomik ekziston, siç dëshmohet nga bashkëpunimi ynë (me dhomat e tregtisë) në rajon, por ne duhet të punojmë së bashku. Ky rajoni ynë është i vogël, me më pak se 18 milionë banorë, por është i ndarë nga kufijtë, pengesat, gjë që e bën atë një hapësirë ​​mjaft tërheqëse për dikë që dëshiron të zhvillojë një biznes këtu”, tha Gjurgjeviq.

Dhe, kur bëhet fjalë për mini-Shengenin, Gjutgjeviq deklaron se në këtë moment është “një iniciativë e tri vendeve që ftonin tre vendet e tjera ose ekonomitë e Ballkanit Perëndimor të bashkohen me to”.

“Fakti është se Marrëveshja e Washingtonit e shtatorit 2020 gjithashtu e angazhoi Kosovën që të marrë pjesë në këtë iniciativë dhe ne shpresojmë që të jetë kështu, sepse vetëm nëse të gjithë marrin pjesë aktivisht në këtë proces mund të ketë progres në të mirë të të gjithë qytetarëve dhe biznesmenëve. Ne mendojmë se kjo iniciativë mund të kontribuojë në atë që kemi biseduar, që mund të krijojë parakushtet që tregu i rajonit të jetë një hapësirë ​​ku zbatohen të njëjtat standarde të biznesit dhe jetës, por si çdo iniciativë politike, ajo duhet të përkthehet në hapa konkretë që duhen ndërmarrë nga administratat në rajon me plane të qarta veprimi dhe përgjegjësi për zbatimin e tyre, gjë që kërkon koordinim intensiv në nivelin më të lartë për të siguruar zbatimin e politikave të dakorduara”.

“Ne presim zbatimin e marrëveshjes për lëvizjen e lirë midis tri vendeve vetëm me një kartë identiteti, marrëveshjen për lëvizjen e shtetasve të vendeve të treta, pastaj marrëveshjen për bashkëpunimin në mbrojtjen e katastrofave në Ballkanin Perëndimor, dhe ne presim hapjen e tregu i punës shumë shpejt, lëvizja e punës dhe njohja reciproke e shëndetit dhe sigurimeve shoqërore. Duke pasur parasysh gjithë këtë, unë besoj se është në interesin e të gjithëve në Ballkanin Perëndimor të jenë pjesë e kësaj iniciative dhe të sigurojnë kushte më të mira jetese dhe pune për qytetarët e tyre”, thotë Gjurgjeviq.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë