Gjermania nderon Flutura Kusarin me Urdhrin e Meritave

E publikuar: 18/03/2024 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Juristja e Medias, Flutura Kusari, ka pranuar sot Urdhrin e Meritës së Republikës Federale të Gjermanisë, për përkushtimin e saj për lirinë e medias dhe demokracinë në Kosovë dhe më gjerë.

Ky nderim i saj nga presidenti federal gjerman Frank-Walter Steinmeier , u përcoll nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, moment të cilin edhe e ka publikuar në platformën X.

Ceremonia u përshëndet edhe nga ish-presidentja Atifete Jahjaga si dhe deputetja e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon.

Kusari, u nderua me këtë urdhër si shtetasja e parë kosovare, medalje e klasit të Kryqit të Meritave në Republikën Federale të Gjermanisë.