Dyshime për ngacmim seksual, kërkohet shkarkimi i profesorit Xhevat Krasniqi

E publikuar: 26/03/2024 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Lëvizja Feministe ka protestuar të martën para Fakultetit të Edukimit, duke kërkuar shkarkimin e profesorit të këtij fakulteti, Xhevat Krasniqi dhe anëtarëve të Këshillit të Etikës, raporton Ekonomia Online.

Aktivistët thanë se mungesa e reagimit nga UP-ja jo vetëm që normalizon, por edhe institucionalizon ngacmimin seksual brenda këtij institucioni.

Xhevat Krasniqi, profesor i rregullt pranë Fakultetin e Edukimit, është denoncuar nga 27 studente të Fakultetit të Mjekësisë për ngacmim seksual, në Këshill të Etikës, ndërsa menjëherë pas denoncimit ka ndërprerë bashkëpunimin me Krasniqin, por jo edhe Universiteti i Prishtinës. Ai vazhdon të ligjëroj në Fakultetin e Edukimit.