Blair e falënderon veçanërisht Rugovën që punoi me të për të intervenuar NATO

E publikuar: 10/06/2024 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair e përmendi presidentin Ibrahim Rugova, ndërsa u kthye t’i kujtojë negociatat për çlirimin e vendit dhe angazhimin diplomatik të tij para 25 vjetësh.

Blair tha në sancën solemne të Kuvendit se kujton “mendjemprehtësinë e vendimmarrjes në kohën e luftës” dhe intervenimin që i dha fund luftës.

“Falënderoj të gjithë ata që punuan me mua për atë ditë, në vecanti presidentin Rugova, sekretarin Solana, kryeministrin Italian, gjeneralin Clark, gjeneralin Clarkson dhe sigurisht lidershipin vital të presidentit Clinton”, tha Blair.

Gatimet tona pjekën në prush, prandaj edhe janë më të shijshme!

Posted by Pep's Taverna on Tuesday, April 28, 2020