Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

19.05.2020 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikleta elektrike mund të zvogëlojë trafikun dhe t’u ofrojë punëtorëve një mënyrë për t’u rikthyer në vendin e punës gjatë coronavirusit, sipas një studimi të ri

Nëse e-biçikletat hiqen në të njëjtën mënyrë në Mbretërinë e Bashkuar, si në shumë qytete evropiane, kjo do të zvogëlojë mbipopullimin, do të përmirësojë lëvizshmërinë dhe do të zvogëlojë sasinë e dyoksidit të karbonit, thotë studimi.

Studimi tha që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk e kishte kuptuar ende rëndësinë strategjike të biçikletave me motorë elektrikë.

Ndikimi më i madh do të jetë në zonat me transport të dobët publik. Kjo sepse një gamë e gjerë njerëzish do të jetë në gjendje të përdorë biçikleta elektronike.

Hulumtimi vjen nga Qendra e Financuar për Kërkime në Zgjidhjet e Kërkesave të Energjisë (Creds), me qendër në Oksford.

Studiuesit thonë se në Danimarkë, ku çiklizmi është inkurajuar fuqishëm për dekada, biçikletat elektronike tashmë po lidhin qytetet me fshatrat.

Hulumtimi vjen në një kohë kur ministrat janë të dëshpëruar në kërkim të një zgjidhjeje që i lejon njerëzit të punojnë pa rrezikuar shëndetin në transportin publik, por edhe pa rritur emetimet e karbonit.

Gazeta ‘Creds’ thotë se biçikletat elektronike mund të jenë veçanërisht efektive në zona ku njerëzit nuk mund të përballojnë vetura dhe ku shërbimet e autobusëve janë të dobëta. Kjo mund të jetë në zona periferike ose gjysëm-rurale.

Profesori Nick Eyre nga Creds i tha BBC News: “Ata duhet të jenë pjesë e planit për investimet kryesore që na duhen në transport për t’i bërë njerëzit të lëvizin përsëri në mënyrë të sigurtë dhe në mënyra që janë të qëndrueshme ekonomikisht dhe në aspektin e mjedisit.”

Kritikët mund të thonë se krijimi i një rrjeti kryesor të korsive të biçikletave elektronike do të ishte i shtrenjtë dhe nganjëherë jo i realizueshëm. Do të ketë gjithashtu probleme me vjedhjen e biçikletave, shkruan Class.

Disa planifikues besojnë se Mbretëria e Bashkuar është në prag të një revolucioni të transportit urban. Qeveria aktualisht është duke u konsultuar me publikun mbi përdorimin e skuterave elektrike në rrugët e Britanisë. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Majlinda Kelmendi në sytë e shoqes së saj: Ajo është e para, i ka arritur të gjitha (VIDEO)

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Osmani pritet nga Perandori i Japonisë, Naruhito

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Madhështore, Drita barazon me gjigantin holandez Feyenoord në Ligën e Konferencës

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Modelja e njohur për fotot e lartësive, gjen vdekjen me ‘selfie-n’ e fundit, bie nga ujëvara

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Mourinho nuk i ndal kritikat ndaj Luke Shaw pas humbjes së Anglisë në finale ndaj Italisë

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Trondit aktorja e famshme: Babai më përdhunoi kur isha 15-vjeçe, nëna s’më besoi

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte