Arsyet pse disa njerëz nuk preken nga Covid-19

13.02.2022 22:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arsyet pse disa njerëz nuk preken nga Covid-19

Juan José Badiola, drejtor i Qendrës për Encefalopatitë dhe Sëmundjet e Transmetueshme në Universitetin e Zaragozës, analizoi për CNN arsyet pse disa njerëz nuk infektohen me koronavirus, pavarësisht se janë ekspozuar në mënyrë të përsëritur ndaj infektimit.

“Është e mundur që te disa prej këtyre njerëzve të ketë vepruar imuniteti i lindur, i cili është jospecifik dhe ekziston edhe te bimët dhe kafshët”, tha ai, të cilit i bashkohen edhe “elementë në të cilët ka barriera të thjeshta fizike ose kimike, siç ndodh me lëkurën, lotët apo stomakun”.

Mund të ndodhë edhe nga një mekanizëm tjetër “i llojit qelizor” që, siç specifikoi ai, është një barrierë e fuqishme jo specifike që nuk lidhet me ndonjë virus të veçantë dhe që quhet “imunitet gjenetik” dhe që transmetohet nga prindërit tanë, gjyshërit, etj.

Një shpjegim tjetër është të ashtuquajturat “reaksione e ndërlidhura imunologjike”, siç janë 4 koronaviruset që janë pjesë e ftohjes së zakonshme dhe që në këtë rast shërbejnë për t’ju mbrojtur nga koronavirusi i ri që shkakton Covid-19.

Edhe pse ky fenomen tashmë po hetohet në mbarë botën, ai sqaroi se “ende nuk dihet me siguri”.

Megjithatë, ai theksoi rëndësinë e kryerjes së këtij lloj studimi, jo vetëm sepse rezultatet do të bëjnë të mundur përcaktimin e imunizimit natyral të disa personave, të cilët nuk do të kishin nevojë për vaksinim, por do ti shërbente edhe shkencës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë