Arkeologët zbulojnë gjysmën e humbur të statujës së Ramses II në Egjipt

E publikuar: 12/03/2024 23:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Gati një shekull më parë, pjesa e mbetur e statujës që përshkruan Ramses II, një nga sundimtarët më të rëndësishëm të Egjiptit të lashtë, u zbulua në të njëjtin vend.

Gjysma e sipërme e një statuje të faraonit egjiptian Ramses II është zbuluar nga arkeologët në Egjiptin jugor.

I zbuluar në vendin e El Ashmunein, fragmenti i gurit gëlqeror 12.5 metra i gjatë u gjet nga një përpjekje bashkëpunuese midis Këshillit të Lartë të Antikiteteve të Egjiptit dhe Universitetit të Kolorados, të udhëhequr nga Bassem Gehad dhe Ivonna Trnka.

Statuja përshkruan kokën, shpatullat dhe bustin e sipërm të mbretit Ramses II, i njohur gjithashtu si Ramses i Madh, i stolisur me një kurorë të dyfishtë dhe një mbulesë koke mbretërore me majë kobra (një ureus).

Hetimi i mëtejshëm zbuloi se pjesa e gurit gëlqeror plotëson një pjesë të poshtme të zbuluar nga arkeologu gjerman Gunther Roeder, pothuajse një shekull më parë në vitin 1930.

Po bëhen përpjekje për të pastruar dhe përgatitur statujat për një shfaqje të mundshme të ribashkimit.