‘Anija’ ulet me sukses, ky është vendi i 5-të në botë që shkel në Hënë

E publikuar: 20/01/2024 21:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një robot japonez ka arritur me sukses në Hënë, por problemet me sistemin e tij të energjisë diellore nënkuptojnë se misioni mund të vijojë vetëm për disa orë.

Sipas mediave të huaja, landeri inteligjent për hetimin e hënës (Slim) vendoset butësisht në sipërfaqen hënore pranë një krateri ekuatorial.

Arritja e bëri kombin aziatik vetëm vendin e pestë që zbarkoi në satelitin natyror të Tokës, pas SHBA-së, Bashkimit Sovjetik, Kinës dhe Indisë.

Megjithatë, inxhinierët tani po luftojnë për të shpëtuar misionin.

Për arsye që ende nuk janë kuptuar plotësisht, qelizat diellore të anijes nuk do të prodhojnë energji elektrike.

Kjo e lë Slim plotësisht të varur nga bateritë e tij dhe këto përfundimisht do të shkarkohen. Kur të ndodhë, nuk do të marrë komanda dhe nuk do të jetë në gjendje të flasë me Tokën.

Inxhinierët aktualisht po i japin prioritet aktiviteteve. Ata kanë fikur ngrohëset dhe po nxjerrin fotografi nga pajisja. Ata po marrin gjithashtu të dhëna që do t’u tregojnë se sa mirë funksionoi softueri i uljes.

Zyrtarët e agjencisë hapësinore japoneze (Jaxa) nuk do të heqin dorë menjëherë nga Slim nëse ai hesht. Është gjithmonë e mundur që qelizat diellore të jenë orientuar disi në një mënyrë që i pengon ata të shohin Diellin.

Ndërsa këndet e dritës ndryshojnë në Hënë, është e mundur që Slim të kthehej në jetë, thanë zyrtarët.

I pyetur në një konferencë shtypi nëse Japonia mund të pretendonte me të drejtë një ulje të butë, zëvendëspresidenti i Jaxa, Hitoshi Kuninaka, tha “PO”.

“Nëse zbritja me energji elektrike nuk do të ishte e suksesshme, atëherë do të kishte pasur një përplasje me sipërfaqen me një shpejtësi shumë të lartë dhe funksioni i anijes kozmike do të kishte humbur plotësisht,” u tha ai gazetarëve.

“Por ajo ende po na dërgon të dhënat siç duhet, që do të thotë se objektivi ynë fillestar për një ulje të butë ishte i suksesshëm.”

Slim mbante dy rovera të vegjël dhe telemetria tregon se ai arriti t’i nxjerrë ato siç ishte planifikuar pak para uljes.

Anija, e cila mban një kamerë infra të kuqe, do të kalonte dy javët e ardhshme duke studiuar gjeologjinë lokale. Se sa nga ky hetim mund të arrihet në kohën e disponueshme është e paqartë.

Statistikisht, është vërtetuar shumë e vështirë të ulesh në Hënë. Vetëm rreth gjysma e të gjitha përpjekjeve kanë pasur sukses.