Analistja amerikane jep disa teori për skenarin apokaliptik të Vuçiq – më 5 maj mund ta shpallin “Botën Serbe” me Dodik

E publikuar: 27/03/2024 23:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar mbrëmë, si disa herë më parë, se Serbinë e presin ditë të vështira, duke paralajmëruar se së shpejti do t’i informojë qytetarët “për të gjitha sfidat që e presin”.

Ivana Stradner nga Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracisë në Uashington tregon se “më interesantja do të jetë 5 maji, kur Dodik dhe Vuçiq do të përgatisin një ngjarje për të shpallur ndoshta zyrtarisht një botë serbe (ku të gjithë serbët duhet të jetojnë në të njëjtin kuadër kulturor të quajtur Serbia e Madhe). Ky do të jetë fjalimi i Millosheviqit nga viti 1989”, thekson ajo.

Ajo shpjegon se shumë njerëz u trembën nga mesazhi i Vuçiqit, duke menduar se ishte një provokim lufte.

Deklarimi në internet se rrjeti X po ndjek nga afër Ballkanin tregon për disa teori që qarkullojnë, veçanërisht në Rusi dhe Serbi.

Moska, thotë ajo, shpesh përdor situata të tilla për të shkaktuar edhe më shumë kaos.

“Mediat e Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë publikuan intervista me dy ekspertë. Njëri pretendon se deklarata alarmante e Vuçiqit është për shkak të vendimit të Kosovës për të ndryshuar monedhën e saj. Një ekspert tjetër përsëriti krizën e Kosovës dhe tha ‘kur duan të bëjnë presion mbi Beogradin e përdorin Kosovën’.

Teoria më e zakonshme që qarkullon, thekson Stradner, është se deklarata e Vuçiqit lidhet me vendimin e Përfaqësuesit të Lartë në Bosnjë dhe Hercegovinë, Kristijan Šmit, për ndryshimin e ligjit zgjedhor.

Sipas ish-shefit të inteligjencës, Aleksandar Vulin, një tjetër teori është se në prill OKB planifikon të diskutojë rezolutën për gjenocidin në Bosnje, e cila është “finalizimi i komplotit kundër serbëve”.

“Kanali telegram Ribar thotë se në 48 orët e ardhshme Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mund të iniciojë një rezolutë për gjenocidin. Gjithashtu thuhet se paralajmërimi i Vuçiqit është për shkak të hyrjes së Kosovës në Këshillin e Evropës. Ai gjithashtu parashikon një tjetër përshkallëzim ‘herët a vonë’.

Tass po ashtu përsërit qëndrimin se mesazhi alarmues i Vuçiqit është për shkak të Kosovës.

Natyrisht, Rusia nuk e humb kurrë një mundësi për t’i shtuar më shumë benzinë ​​zjarrit. Ata pretendojnë se aeroplanët po fluturojnë mbi Bosnjë dhe Hercegovinë dhe po spiunojnë.

Natyrisht, ka teori konspirative për vrasjen e Millard Dodik, udhëheqësit serb të entitetit Republika Srpska që kërcënon shkëputjen.

Gjithashtu, Aleksandar Vulin, ish-kreu i BIA-s, i cili ka lidhje shumë të ngushta me Rusinë, bën me dije se Perëndimi dëshiron të arrestojë Milorad Dodik.