Ambasadori britanik: Modeli i Irlandës së Veriut si zgjidhje e mundshme për një kompromis në Kosovë

E publikuar: 24/03/2024 15:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ambasadori britanik në Serbi, Edward Ferguson, në një intervistë së fundi ka thënë se modeli i Irlandës së Veriut mund të jetë një nga zgjidhjet e mundshme për një kompromis në Kosovë, raporton Sinjali.

Duke komentuar deklaratën e Lordit Stuart Peach se modeli i Irlandës së Veriut mund të jetë një zgjidhje e mundshme në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ambasadori britanik në Serbi tha se, pasi ai vetë është nga Irlanda e Veriut, mund të konfirmojë se marrëveshja e vitit 1997 është miratuar.

Ai shtoi se lajmi i mirë është se Beogradi dhe Prishtina janë dakord për atë që duhet bërë vitin e kaluar në Ohër.

“Nuk mendoj se Lordi Pich ka dashur të thotë se ky është një model i thjeshtë për zgjidhjen e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, por ai sigurisht ka treguar se me vullnet politik dhe një qasje krijuese është e mundur të zgjidhen edhe mosmarrëveshjet më komplekse në lidhje me sovraniteti dhe identiteti. Një tjetër detaj interesant me Irlandën e Veriut. I gjithë procesi ishte i drejtuar nga lart-poshtë dhe “nga poshtë-lart”. OJQ-të, veçanërisht ato të grave, luajtën një rol kyç në inkurajimin e marrëveshjes dhe sigurimin që marrëveshja e paqes të përfitonte njerëzit e zakonshëm, jo vetëm liderët politikë. Për sa i përket situatës në Ballkan, lajmi i mirë është se Beogradi dhe Prishtina ranë dakord për atë që duhet bërë vitin e kaluar në Ohër”, tha Ferguson për Blic.