1 mijë e 500 euro për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19, kështu mund të aplikoni

28.09.2021 16:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
1 mijë e 500 euro për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19, kështu mund të aplikoni

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se sot Ministri Hekuran Murati ka nënshkruar vendimin për mbështetjen e familjeve që kanë humbur familjarin nga COVID-19, raporton Express.

Sipas njoftimit të MFPT’së, secilës familje që ka humbur familjarin si pasojë e infektimit me COVID-19 do t’i ofrohet mbështetje financiare në vlerë prej 1,500 Euro.

“ Sidoqoftë, duke konsideruar që stafi mjekësor në sektorin publik ka bartur barrën kryesore në ruajtjen e shëndetit publik, dhe gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare kanë qenë drejtpërdrejtë të rrezikuar nga virusi COVID-19, familjet e tyre do të kenë një mbështetje të veçantë”, thuhet në njoftim.

Aplikimi do të bëhet në mënyrë elektronike, në vegëzën në vijim https://masa3-1.rks-gov.net, dhe do të jetë i hapur deri më datë 30 Nëntor 2021. Aplikimet trajtohen në baza javore, sipas radhës së aplikimit.

“Dokumentet e nevojshme për aplikimin elektronik janë: certifikata e regjistrit civil përmes së cilës vërtetohet lidhja familjare e aplikuesit me të vdekurin dhe kopja/fotografia e faqes së pasme të letërnjoftimit të aplikuesit”, ka njoftuar Ministria./Gazeta Express

Fillon mbështetja për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati ka nënshkruar sot vendimin për përcaktimin e kritereve dhe kushteve lidhur me operacionalizimin e masës 3.1 të Pakos së Ringjalljes Ekonomike – Mbështetja për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19.

Në linjë me politikat që synojnë lehtësimin e pasojave të pandemisë COVID-19, kjo masë synon mbështetjen financiare të familjeve që kanë humbur familjarin e tyre si rezultat i infektimit me COVID-19. Kjo bëhet në përpjekje për të zbutur vështirësitë financiare me të cilat këto familje mund të përballen.

Në zbatim të masës 3.1, secilës familje që ka humbur familjarin si pasojë e infektimit me COVID-19 do t’i ofrohet mbështetje financiare në vlerë prej 1,500 Euro. Sidoqoftë, duke konsideruar që stafi mjekësor në sektorin publik ka bartur barrën kryesore në ruajtjen e shëndetit publik, dhe gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare kanë qenë drejtpërdrejtë të rrezikuar nga virusi COVID-19, familjet e tyre do të kenë një mbështetje të veçantë.

Aplikimi për masën 3.1 dhe do të bëhet në mënyrë elektronike, në vegëzën në vijim https://masa3-1.rks-gov.net, dhe do të jetë i hapur deri më datë 30 Nëntor 2021. Aplikimet trajtohen në baza javore, sipas radhës së aplikimit.

Dokumentet e nevojshme për aplikimin elektronik janë: certifikata e regjistrit civil përmes së cilës vërtetohet lidhja familjare e aplikuesit me të vdekurin dhe kopja/fotografia e faqes së pasme të letërnjoftimit të aplikuesit.

Vlen të theksohet që pas datës 1 Tetor 2021, ata që humbin familjarin nga infektimi me COVID-19 mund të përfitojnë mbështetje nga masa 3.1, vetëm nëse familjari i vdekur ka qenë i vaksinuar me të dy dozat e vaksinës kundër COVID-19.

Pakoja e Ringjalljes Ekonomike, e shpalosur nga Ministria e Financave, Punёs dhe Transfereve, synon krijimin e një shoqërie të barabartë dhe ngritjen e mirëqenies së qytetarëve. Prandaj, operacionalizimi i masës 3.1 është i rëndësisë së lartë për t’u solidarizuar me familjet që kanë humbur familjaret nga virusi COVID-19, duke ua lehtësuar sado pak barrën financiare.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Iu gjetën mbi 200 kg mish me cilësi të dyshimtë, policia e arreston një person në Fushë Kosovë

Iu gjetën mbi 200 kg mish me cilësi të dyshimtë, policia e arreston një person në Fushë Kosovë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata

Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata

Vlora Çitaku në Prizren:Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Vlora Çitaku në Prizren:Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Berisha pas tensionit të krijuar në Komisionin për Siguri: Nuk i kërkoj falje zotit “Sfeklla”

Berisha pas tensionit të krijuar në Komisionin për Siguri: Nuk i kërkoj falje zotit “Sfeklla”

Fshatrat në veri me shumicë shqiptarësh kalojnë në administrim të policisë së Mitrovicës së Jugut

Fshatrat në veri me shumicë shqiptarësh kalojnë në administrim të policisë së Mitrovicës së Jugut

Nga 600 euro për dy mijë maturantë që ndjekin kurse të teknologjisë

Nga 600 euro për dy mijë maturantë që ndjekin kurse të teknologjisë

Shoqata e Pensionistëve falënderon Lutfi Hazirin: Është i vetmi kryetar që është interesuar për hallet tona dhe na ka mbështetur gjithmonë

Shoqata e Pensionistëve falënderon Lutfi Hazirin: Është i vetmi kryetar që është interesuar për hallet tona dhe na ka mbështetur gjithmonë

Aliu: 183 milionë euro borxhe për shpronësime, ende vuajmë për mungesë liqenesh

Aliu: 183 milionë euro borxhe për shpronësime, ende vuajmë për mungesë liqenesh

11 mijë e 291 vaksina administrohen në 24 orët e fundit në Kosovë

11 mijë e 291 vaksina administrohen në 24 orët e fundit në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Aktakuzë ndaj dy personave për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë ndaj dy personave për kontrabandim me migrantë

Vuçiq: “Serbia do të vazhdojë ta forcojë ushtrinë e saj”

Vuçiq: “Serbia do të vazhdojë ta forcojë ushtrinë e saj”

Kurti “teston” fshesat në Ferizaj, thotë se do të mbështeten prodhuesit vendorë

Kurti “teston” fshesat në Ferizaj, thotë se do të mbështeten prodhuesit vendorë

KMDLNj kërkon kompensim për qytetarët e dëmtuar, përgjegjësi ligjore për ZRRE-në

KMDLNj kërkon kompensim për qytetarët e dëmtuar, përgjegjësi ligjore për ZRRE-në

Të premten përfundon votimi jashtë Kosovës

Të premten përfundon votimi jashtë Kosovës