Krasniqi: Zgjedhjet s’kanë alternativë, në PDK vendimet i merr Kadri Veseli

02.08.2019 21:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krasniqi: Zgjedhjet s’kanë alternativë, në PDK vendimet i merr Kadri Veseli

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se qëndrimi i këtij subjekti partiak për të shkuar në zgjedhje ishte i dijshëm – qysh nga dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj.

Krasniqi për Klan Kosovën ka deklaruar se PDK vlerëson që është i domosdoshëm një vendim qytetar për qeverinë e ardhshme dhe se vendimet rreth këtyre çështjeve në këtë subjekt i merr lideri i saj Kadri Veseli, dhe jo dikush tjetër.

”Është e qartë nga deklarimet e partive politike parlamentare dhe joparlamenteare, se vendi duhet të shkojë në zgjedhje dhe qëndrimi i PDK-së ka qenë i qartë. Prandaj [Kadri] Veseli ka ftuar në mbledhje të hënën për tu konsultuar me grupet parlamentare për hapat që duhet ndërmarrë për të caktuar një seancë për të shpërndarë këtë legjilacion”.

”[Kadri] Veseli menjëherë pas dorëheqjes së [Ramush] Haradianjt, ka deklaruar se zgjedhjet nuk kanë alternativë. Duhet të kthehemi tek qytetarët për të formuar një qeveri të re. Një qeveri e cila mbi supet e veta do të marrë përgjegjësi për të çuar proceset përpara, por edhe temat që s’kanë pasur mundësi të dërgohen nga kjo qeveri”.

Krasniqi për ka deklaruar se PDK vlerëson që është i domosdoshëm një vendim qytetar për qeverinë e ardhshme.

”Është e domosdoshme që të ketë një vendim qytetarë për qeverinë. Që nga momenti i parë, qëndrimi ynë ka qenë i qartë që duhet të shkojmë në zgjedhje dhe që kjo të ndodhë sa më herët”.

”Është e kuptueshme letra e presidentit Hashim Thaçi drejtuar [Kadri] Veselit, për të mos humbur kohë, Kadri Veseli i ktheu përgjigjie, duke thënë se ”s’kemi mandatar sepse është për ne e rëndësishme të shkojmë në shpërndarje të Kuvendit të Kosovës”.

Memli Krasniqi më tej ka folur edhe për pretendimet se Hashim Thaçi edhe pas zgjedhjes President i Kosovës, ka ndikim në Partinë Demokratike të Kosovës, që dikur vet e drejtonte, njofton Klan Kosova.

”Këto janë spekulime dashakeqe që i bëjnë oponentët politik. Presidenti Thaçi që nga dita që është president nuk ka asnjë relacion ndikues me PDK-në. Qëndrimet e PDK-së janë qëndrime që merr lidershipi i PDK-së dhe vendime nga Kadri Veseli, e këto qëndrime për të shkuar në zgjedhje sa më parë janë dhënë qysh kur Kadri Veseli është kthyer nga Washingtoni. Ata që janë të habitur nga ky qëndrim janë të frikësuar nga zgjedhjet”, ka përfunduar ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)

Çitaku mbron operacionin e autoriteteve të Kosovës në veri

Çitaku mbron operacionin e autoriteteve të Kosovës në veri

Çitaku-Daçiqit: Kurti ka qenë i burgosur politik në Serbi kur ju keni qenë ministër

Çitaku-Daçiqit: Kurti ka qenë i burgosur politik në Serbi kur ju keni qenë ministër

Daçiq publikon çertifikatën e lindjes së Vlora Çitakut: “Ti ende je qytetare e Serbisë”

Daçiq publikon çertifikatën e lindjes së Vlora Çitakut: “Ti ende je qytetare e Serbisë”

Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

Palmer në Prishtinë, Kurti jashtë vendit

Palmer në Prishtinë, Kurti jashtë vendit

Fëmijët për Halloween thyejnë një autobus në Prishtinë

Fëmijët për Halloween thyejnë një autobus në Prishtinë

Reeker: SHBA-ja nuk është e përqendruar në idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Reeker: SHBA-ja nuk është e përqendruar në idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Kosovarja kalon me sukses testin për t’u bërë pilote

Kosovarja kalon me sukses testin për t’u bërë pilote

Halilaj pas aktakuzës: 16-vjeçarja asnjëherë nuk u ankua për mua, e kërcënuan

Halilaj pas aktakuzës: 16-vjeçarja asnjëherë nuk u ankua për mua, e kërcënuan

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve