Zv/Shefi i NATO-s: E vetmja rrugë për normalizimin e raporteve me Serbinë është dialogu

E publikuar: 07/07/2022 18:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, gjatë qëndrimit në Kosovë, së bashku me Këshillin e Atlantikut të Veriut ka takuar ambasadorët e 30 vendeve aleate të NATO-s dhe partnerëve kontribuues të trupave të KFOR-it, komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë, gjeneral brigade Joachim Hoppe.

Të pranishëm ishin edhe shefat e misionit të EULEX-it e UNMIK-ut. Gjatë vizitës, zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s u takua me presidenten Vjosa Osmani dhe kreun e Listës Serbe Goran Rakiq.Zëvendëssekretari Geoana kujtoi se Koncepti i ri Strategjik i miratuar në Madrid javën e kaluar riafirmon rëndësinë strategjike të rajonit të Ballkanit Perëndimor për Aleancën.

Ai theksoi se NATO ka qenë e përkushtuar për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor për dekada.“Misioni ynë i KFOR-it është demonstrimi më i prekshëm i këtij angazhimi,” tha ai, duke vënë në dukje se nën mandatin e Rezolutës 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999, KFOR-i ofron një mjedis të sigurt dhe garanton lirinë e lëvizjes për të mirën e të gjithëve.

“KFOR-i vazhdon të kryejë misionin e tij, duke punuar në bashkëpunim të ngushtë me një sërë aktorësh, përfshirë Kombet e Bashkuara, Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit, Organizatat e Sigurisë në Kosovë dhe Forcat e Armatosura të Serbisë”, theksoi ai.Geoana theksoi se NATO e mbështet plotësisht procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, pasi sipas tij, dialogu Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga BE-ja është platforma e vetme për të gjetur një zgjidhje që respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve dhe mund të çojë në një paqe të qëndrueshme.

Ai shtoi se pushtimi brutal i Ukrainës nga Rusia ka ndryshuar rrënjësisht arkitekturën e sigurisë evropiane dhe NATO mbetet fuqimisht e përkushtuar për një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe për stabilitet më të gjerë në Ballkanin Perëndimor.