Zogaj për Kurtin: Ka përfunduar i izoluar, ky është gjenialitët i madh politik

08.06.2022 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zogaj për Kurtin: Ka përfunduar i izoluar, ky është gjenialitët i madh politik

Njohësi i çështjeve politike, Petrit Zogaj, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga ambiciet që ky i fundit kishte për demokratizimin e rajonit dhe krijimin e “aleancës ballkanike” kundër Serbisë, ka përfunduar si i izoluar.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Zogaj ka kujtuar se si Kurti në cilësinë e kryeministrit, ka bërë fushatë në Shqipëri kundër Edi Rames dhe Partisë Socialiste, duke shtuar se i pari i qeverisë, sipas Zogajt, ka ndërtuar një relacion thuajse armiqësor me Malin e Zi.

“Duke aluduar kështu që pas zgjedhjeve të 14 Shkurtit dhe pas demokratizimit të Kosovës, na ka mbet edhe në rajon me u shtri. Faktori shqiptar në rajon ka qenë i sulmuar nga Kurti dhe LV në forma të ndryshme. Nga ambiciet për demokratizim të rajonit dhe krijim të “aleancës ballkanike” kundër Serbisë, kanë përfundu edhe me të izoluar dhe krejtësisht të përjashtuar. Ky është gjenialitët i madh politik”, ka thënë Zogaj.

Postimi i plotë i tij:

Në cilësinë e kryeministrit, Albin Kurti ka bërë fushatë në Shqipëri kundër Edi Rames dhe Partisë Socialiste vitin e kaluar. Në cilësinë e liderit te opozitës, Albin Kurti është përfshirë në fushatën zgjedhore persidenciale në Maqedoninë e Veriut, duke qenë hapur kundër njërit krah politik shqiptar atje.

Albin Kurti dhe LV kanë ndertu një relacion thuajse armiqësor me Malin e Zi për demarkacionin. Saqë një ditë me diell patën shkuar ne kufi afër atje dhe e patën vendos flamurin shqiptar, duke e “përcaktuar” kështu, kufirin Kosovë-Mali i Zi. Politika është edhe personale.

Vitin e kaluar, e gjithë retorika e LV dhe besa e Osmanit ka qenë që duhet ta demokratizojmë rajonin. Duke aluduar kështu që pas zgjedhjeve të 14 Shkurtit dhe pas demokratizimit të Kosovës, na ka mbet edhe në rajon me u shtri. Faktori shqiptar në rajon ka qenë i sulmuar nga Kurti dhe LV në forma të ndryshme.

Nga ambiciet për demokratizim të rajonit dhe krijim të “aleancës ballkanike” kundër Serbisë, kanë përfundu edhe me të izoluar dhe krejtësisht të përjashtuar. Ky është gjenialitët i madh politik.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane: VV-ja e ka mbajtur peng Kosovën për vizat që 6 vjet

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Hoxhaj i reagon ashpër BE-së pas Samitit në Bruksel

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat