Zhvillimet në veri, Stoltenberg bisedon me Vuçiqin

26.09.2021 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhvillimet në veri, Stoltenberg bisedon me Vuçiqin

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Mediat serbe raportojnë se temë diskutimi e kësaj bisede kanë qenë zhvillimet në veri të Kosovës, transmeton Klankosova.tv.

Vuçiq ka theksuar se “Serbia nuk ka shkelur Marrëveshjen e Brukselit ose Rezolutën 1244 dhe as nuk e rrezikoi në asnjë mënyrë ruajtjen e paqes”.

“Pushtimi i plotë me automjete të blinduara në veri të Kosovës i cili po kryhet nga Prishtina, ka vazhduar për shtatë ditë dhe të gjithë në bashkësinë ndërkombëtare heshtin me zë të lartë”.

Temë diskutimi ishin edhe helikopterët dhe aeroplanët e paidentifikuar që janë parë kohë pas kohë tash e disa ditë në pikëkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak.

“Befas shqetësohen kur shohin helikopterë dhe aeroplanë serbë në ‘territorin e Serbisë qendrore’, sepse mendojnë se ata nuk duhet të ekzistojnë, ose nuk duhet të ngrihen derisa Kurti ose dikush nga bashkësia ndërkombëtare të miratojë atë”, ka thënë Vuçiq.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pallaska: Kur rrena shitet lirë, krejt çmimet e tjera shtrejtohen

Pallaska: Kur rrena shitet lirë, krejt çmimet e tjera shtrejtohen

Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet