Zgjedhjet e ardhshme për Parlamentin Evropian do të mbahen në qershor të 2024-ës

E publikuar: 17/05/2023 12:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian konsiderohen si votimi më i madh transnacional në botë teksa zgjedhjet e ardhshme për të zgjedhur 705 anëtarët e PE-së do të mbahen midis 6 dhe 9 qershor 2024.

Datat u zgjodhën përkohësisht nga ambasadorët e 27 vendeve anëtare gjatë një takimi të mërkurën dhe do të zyrtarizohen javën e ardhshme kur ministrat të vendosin vendimin, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Zgjedhjet zhvillohen çdo pesë vjet gjatë një periudhe katërditore dhe konsiderohen si votimi më i madh ndërkombëtar në botë: më shumë se 400 milionë votues me të drejtë vote nga kombësi të ndryshme thirren të votojnë për përfaqësuesit e tyre politikë në Parlamentin Evropian në të njëjtën kohë.

Rinovimi i ligjvënësve gjithashtu shkakton ndryshime në krye të Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian, që do të thotë se vendet e punës që mbahen aktualisht nga Ursula von der Leyen dhe Charles Michel do të jenë në dispozicion.

Von der Leyen ende nuk ka konfirmuar nëse ajo synon të kandidojë për një mandat të dytë pesë-vjeçar si presidente e Komisionit Evropian, ndërsa Michel i ndalohet me ligj të vazhdojë në krye të Këshillit Evropian pasi posti është i kufizuar në dy mandate radhazi. nga 2.5 vjet secila.

Datat 6-9 qershor u zgjodhën si parazgjedhje pasi asnjë opsion tjetër nuk mblodhi unanimitetin e nevojshëm, tha një burim diplomatik me njohuri për diskutimet për Euronews.

Portugalia kishte ngritur më parë shqetësime për këtë datë, sepse dita e saj kombëtare festohet më 10 qershor dhe mund të zvogëlojë pjesëmarrjen.

Zgjedhjet e mëparshme, të mbajtura në maj 2019, patën një pjesëmarrje të përgjithshme prej 50,66%, një rritje prej tetë pikësh krahasuar me votat e vitit 2014.

Duke reaguar ndaj lajmit, Parlamenti Evropian Roberta Metsola postoi një video në llogarinë e saj në Twitter duke inkurajuar votuesit të regjistrohen dhe “të jenë pjesë e ushtrimit më të madh demokratik në Evropë”.

“Bashkimi Evropian nuk është i përsosur. Ai po evoluon vazhdimisht. Bota po ndryshon dhe ne duhet të ndryshojmë bashkë me të,” thotë Metsola në videon një minutëshe.

“Ne kemi nevojë për reforma. Ne nuk mund të kemi frikë nga ndryshimi. Ne duhet ta përqafojmë atë.”

Një projeksion i hershëm nga Europe Elects sugjeron se Partia Popullore Evropiane (EPP) e qendrës së djathtë do të humbasë pothuajse 20 vende, por do të mbetet formacioni më i madh në gjysmëcikël me 163 deputetë, e ndjekur nga grupi Socialist dhe Demokrat (S&D), me 141 ligjvënës.

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia, kriza e kostos së jetesës, furnizimet me energji, ndryshimet klimatike dhe migrimi do të shfaqen dukshëm në fushatën e ardhshme.

Skandali i korrupsionit që ka tronditur Parlamentin Evropian, i quajtur Katargate, pritet gjithashtu të jetë në debat, megjithëse ndikimi i tij tek votuesit do të jetë i vështirë për t’u përcaktuar pasi vëmendja e medias në çështjen ligjore është zvogëluar ndjeshëm muajt e fundit.