Zëri i padëgjuar i grave të liderëve të Kosovës

29.04.2018 11:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zëri i padëgjuar i grave të liderëve të Kosovës

Melania Trump, bashkëshortja e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, bëri goxha bujë kur në media qarkulloi xhirimi, në të cilin ajo u pa teksa refuzon dorën e burrit të saj me të zbritur nga aeroplani presidencial në një nga udhëtimet zyrtare.

Ani pse komentohet shpesh për marrëdhënien e paqëndrueshme me burrin, Melania secilën herë e ka shoqëruar presidentin Donald Trump nëpër udhëtime jashtë vendit dhe në pritjet zyrtare në Shtëpinë e Bardhë, shkruan sot “E diela me Koha Ditore”.

Paraardhësja e saj, Michelle Obama, i pushtoi zemrat e amerikanëve dhe të botës me praninë e saj në media dhe kauzat humanitare e fjalimet politike. Aq sa disa edhe e propozuan si kandidate për presidente të ardhshme të Amerikës. I ngjashëm ishte rasti me Hillary Clintonin, gruan e ish-presidentit, Bill Clinton, e cila e sfidoi Trumpin në garën presidenciale të 2008-s. Ndërsa ish-zonja e parë e Francës, italiania Carla Bruni, shpesh ka tërhequr më shumë vëmendje sesa burri i saj, Nicolas Sarkozy.

Zonjat e para dhe gratë e liderëve më të lartë shtetërorë nëpër botë bëhen zëra të fuqishëm politikë e shoqërorë. Por në Kosovë bashkëshortet e politikanëve janë zëra të padëgjuar. Lëre më që nuk kanë ndonjë aktivitet publik, por edhe dihet shumë pak për jetën e tyre. Mbi të gjitha, në të shumtën e rasteve mungojnë aty ku i do vendi dhe e parasheh protokolli shtetëror./koha.net/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti fajëson “ata që qeverisën për dy dekada” për krizën e thellë energjetike: S’kishin si ta linin Kosovën ndryshe pos në terr e skëterrë

Kurti fajëson “ata që qeverisën për dy dekada” për krizën e thellë energjetike: S’kishin si ta linin Kosovën ndryshe pos në terr e skëterrë

1 950 ankesa ndaj punës së Policisë – rekomandohet suspendimi i 82 pjesëtarëve, arrestohen 30

1 950 ankesa ndaj punës së Policisë – rekomandohet suspendimi i 82 pjesëtarëve, arrestohen 30

Shefi i Forcave të Armatosura të Zvicrës: Situata politike në Kosovë është përkeqësuar

Shefi i Forcave të Armatosura të Zvicrës: Situata politike në Kosovë është përkeqësuar

Pacolli konfirmon se është takuar me delegacionin nga Afrika, kritikon Kurtin që nuk iu përgjigj

Pacolli konfirmon se është takuar me delegacionin nga Afrika, kritikon Kurtin që nuk iu përgjigj

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Përparim Rama për Isa Mustafën: Kush është, këngëtar a?

Përparim Rama për Isa Mustafën: Kush është, këngëtar a?

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Vuçiç: Serbia s’ka problem me rrymë se jam marrë me këtë problem para 6 muajsh

Vuçiç: Serbia s’ka problem me rrymë se jam marrë me këtë problem para 6 muajsh

“Mercedes”, “Ferrari” dhe “Lamborghini”, biznesmenët dhe politikanët që zotërojnë “bishat” në Tiranë

“Mercedes”, “Ferrari” dhe “Lamborghini”, biznesmenët dhe politikanët që zotërojnë “bishat” në Tiranë

KEK: Deklaratat e Molliqajt lidhur me blloqet A3 dhe A5 janë thjesht shpifje

KEK: Deklaratat e Molliqajt lidhur me blloqet A3 dhe A5 janë thjesht shpifje

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin

Dyshime për rrjedhje informatash për aksionin në veri, Sveçla thotë se po bëhen hetime intensive

Dyshime për rrjedhje informatash për aksionin në veri, Sveçla thotë se po bëhen hetime intensive

Ngjarje e rëndë: Bie nga lartësia e ndërtesës ku po punonte, vdes 35-vjeçari

Ngjarje e rëndë: Bie nga lartësia e ndërtesës ku po punonte, vdes 35-vjeçari

IKShPK: 16 raste të reja me Covid-19 dhe as një vdekje në 24 orët e fundit

IKShPK: 16 raste të reja me Covid-19 dhe as një vdekje në 24 orët e fundit