Zemaj: Neni 7 i planit të BE-së, 700 herë më i keq se ujditë e mëhershme

E publikuar: 02/03/2023 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Armend Zehaj, ka thënë se neni 7 i propozimit të Bashkimit Evropian për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është 700 herë më i dëmshëm se të gjitha ujditë e mëhershme.

Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës, ai ka shtuar se shqetësimi i tij është që do të krijohet një autonomi për serbët në Kosovë.

“As kryeministri Kurti nuk është i vetëdijshëm se ku është ka e futur Republikën e Kosovës në 10, 20 apo 30 vitet e ardhshme. Konkretisht në pjesën që ndërlidhet me Asociacionin”.

“Por, tash mënyra selektive e interpretimit te vetmenaxhimi, shqetësimi jonë është që po kalojmë të një autonomi për serbët në Kosovë”.

Deputeti i LDK-së, ka thënë se kjo është pika që synon ta shpjegon dhe elaboron.

Kjo është ajo për të cilën ne po tentojmë ta shpjegojmë, elaborojmë.

“Tash e kemi një kryeministër të vetëm në negociata sepse në të kaluarën ka pasur një harmoni që të shkojë një grup më i zgjeruar dhe të negociojë”.

“Dy vjet ne nuk e kemi ditur se cila është transparenca rreth dialogut dhe tash si bumerang i kemi pikat e kësaj marrëveshjeje”.

“Neni 7, është 700 herë më i keq sesa të gjitha marrëveshjet që në pika të veçanta nuk kanë qenë aq të kënaqshme për Republikën e Kosovës dhe qytetarët tanë”.