Zelensky: Ukraina është e gatshme të punojë për t’iu bashkuar BE’së, por ka nevojë për armë më të fuqishme

16.06.2022 23:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zelensky: Ukraina është e gatshme të punojë për t’iu bashkuar BE’së, por ka nevojë për armë më të fuqishme

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha këtë të enjte se pushtimi i Rusisë ka një qëllim “të thyejë Ukrainën dhe të thyejë të gjithë Evropën përmes Ukrainës”.

Gjatë një konferencës së përbashkët për shtyp në Kiev me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministrin italian Mario Draghi dhe presidentin rumun Klaus Iohannis, ai tregoi se si sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës përbënte një sulm ndaj të gjithë Evropës.

“Rusia dëshiron të tregojë se Evropa e bashkuar nuk është në gjendje të jetë efektive dhe se vlerat evropiane nuk funksionojnë për mbrojtjen e lirisë. Ne mund dhe duhet ta thyejmë këtë skenar dhe t’u tregojmë atyre se Evropa do të vazhdojë të jetë e lirë, demokratike dhe … e bashkuar”, tha Zelensky.

Sipas tij mënyra më e mirë për të demonstruar pozitën e përbashkët dhe të fortë është mbështetja në integrimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Njëkohësisht theksoi se Ukraina është e gatshme të punojë për t’u bërë një anëtare e plotë e BE-së.

“Ne e kuptojmë se rruga drejt Bashkimit Evropian është me të vërtetë një rrugë dhe nuk është një hap. Por kjo rrugë duhet të fillojë dhe ne jemi të gatshëm të punojmë që shteti ynë të shndërrohet në një anëtar të plotë të Bashkimit Evropian dhe Ukrainasit tashmë kanë fituar të drejtën për të nisur këtë rrugë”, tha Zelensky.

CNN shkruan se presidenti ukrainas u ka bërë thirrje liderëve të BE’së që t’i japin vendit të tij anëtarësimin e shpejtë në bllok përmes një procedure të shkurtuar për të kundërshtuar agresionin rus.

Zelensky tha se numri i përgjithshëm i raketave ruse të përdorura kundër popullsisë civile në Ukrainë ka arritur në 3,000 këtë muaj, duke shtuar se sa më shumë armë të fuqishme të kenë nga Perëndimi, aq më shpejt do të jetë në gjendje t’i japin fund sulmeve ruse.

“Çdo grumbull i furnizimeve të tilla është i barabartë me ukrainasit e shpëtuar. Dhe çdo ditë e shtyrjes ose shtyrjes së vendimeve është një shans për ushtrinë ruse për të vrarë ukrainasit ose një shans për të shkatërruar qytetet tona. Ka një lidhje të drejtpërdrejtë: sa më shumë armë të fuqishme të marrim, Më shpejt ne mund të çlirojmë njerëzit tanë dhe të çlirojmë tokën tonë”, u shpreh ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç