Ymeri: Gërvalla ka pasur deklarata të ngutshme të pamenduara

13.06.2022 22:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ymeri: Gërvalla ka pasur deklarata të ngutshme të pamenduara

Lidhur me pretendimet se ministrja Gërvalla është kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, analisti Visar Ymeri ka thënë se kontributi i ushtarëve të UÇK-së është i pamohueshëm. Sipas tij, ministrja Gërvalla është pre e këtyre sulmeve për shkak të deklarimeve të saj të mëhershme për pjesëtarët e UÇK-së.

Analisti Visar Ymeri, ka thënë se ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka pasur deklarata të ngutshme që sipas tij, kanë qenë të pamenduara.

Lidhur me pretendimet se ministrja Gërvalla është kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ymeri ka thënë se kontributi i ushtarëve të UÇK-së është i pamohueshëm.

“Është më e rëndësishme që të kuptohet se qysh për shembull deklarimet e ministres Gërvalla shpesh herë shpërfaqin një nguti në konstatim në opinionin publik që tregon për një shpërfillje absolute të përgjegjësisë së fjalës”, ka thënë Ymeri, duke shtuar se “kur flasim për lirinë e Kosovës nga Serbia, kontributi i UÇK-së sikurse edhe të tjerëve është i pamohueshëm, dhe është gabim që të mohohet”.
Sipas Ymerit, ministrja Gërvalla është pre e këtyre sulmeve për shkak të deklarimeve të saj të mëhershme për pjesëtarët e UÇK-së.

“Pse është ministrja pre e këtyre sulmeve, mendoj që ka të bëjë edhe me deklarimet e saj publike për pjesëtarët e UÇK-së, për veprimtarinë e tyre pas luftës. Kjo e ka vënë atë në thumb të vrojtimit më të kujdesshëm dhe pastaj të sulmit. Opozitbërja është normale, çka duhet të flasim është përmbajtja dhe nëse kjo përmbajtje ka bazë apo jo, sepse munden të ketë sulme pa kurrfarë baze, mund të ketë sulme të ekzagjeruara”, shtoi ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në