Xinjiang punon për të siguruar turistët e bllokuar

E publikuar: 16/08/2022 09:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Rajoni autonom i Xinjiang Ujgur ka pezulluar turnetë në grup në zonat me rrezik të mesëm ose të lartë dhe po punon për të siguruar strehim për udhëtarët e bllokuar për shkak të ringjalljes së fundit të infeksioneve Covid-19 në rajon, njofton “China Daily”.

Sipas Zyrës rajonale të Kulturës dhe Turizmit të Xinjiang, 2003 udhëtarë u bllokuan në rajon që nga ora 20:00 e së shtunës, kryesisht në prefekturën autonome Ili Kazak, Turpan, Kashgar dhe Urumqi, të gjitha destinacionet e njohura të turizmit veror.

Zyra njoftoi se që nga 2 gushti, 15 atraksione me pesë yje kanë evakuuar 92.000 udhëtarë dhe se një linjë telefonike shërbimi 24-orëshe është në dispozicion për të ndihmuar udhëtarët të zgjidhin problemet e tyre.

I parashikuar të përjetojë një bum të udhëtimeve verore nga persona të brendshëm të industrisë, Xinjiang në vend të kësaj ka përjetuar një rënie pas shpërthimeve të 30 korrikut.

Shifrat nga “Tuniu”, një agjenci udhëtimesh në internet, tregojnë se rezervimet e fluturimeve në rajon nga 8-14 gusht, ranë me 26 për qind nga një javë më parë.

Udhëtimet në Xinjiang, si dhe në destinacione të tjera në distanca të gjata si provinca Hainan dhe rajoni autonom i Tibetit, të cilët gjithashtu kanë përjetuar shpërthime Covid, janë ulur mesatarisht me 20 për qind në 10 ditët e para të gushtit.

Që nga mesnata e së shtunës, Xinjiang kishte raportuar pesë raste të konfirmuara dhe 2034 raste asimptomatike, dhe tani ka 150 zona të klasifikuara si me rrezik të lartë dhe 106 zona si rrezik të mesëm, sipas komisionit shëndetësor të rajonit.