Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

11.11.2021 15:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Në Wuhan, kryeqendra e provincës Hubei të Kinës Qendrore, do të zhvillohet mbledhja e 14-të e Konferencës së Palëve Nënshkruese të Konventës Ramsar për Ligatinat (COP14), bëri të ditur të hënën Administrata Kombëtare e Pyjeve dhe Kullotave e Kinës.

Sipas saj, kjo është hera e parë që Kina bëhet vendi pritës i një takimi të tillë.

Që kur u përfshi në këtë traktat në vitin 1992, Kina ka ndërmarrë veprime të ndryshme për të trajtuar sfidat globale, si zvogëlimi i zonës së ligatinave dhe degradimi i funksioneve ekologjike.

Kina ka marrë një sërë masash që synojnë mbrojtjen e ligatinave, duke përfshirë promovimin e legjislacionit për ligatinat, zbatimin e skemave të mbrojtjes dhe restaurimit të ligatinave, përcaktimin e ligatinave të rëndësishme ndërkombëtarisht dhe kryerjen e studimit të ligatinave.

Kina deri më tani ka përcaktuar 64 ligatina me rëndësi ndërkombëtare, 602 zona të mbrojtura natyrore ligatinore dhe 1 693 parqe ligatinore, sipas Administratës Kombëtare të Pyjeve dhe Kullotave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët