“Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës”, thotë Trajkoviq për draftin e propozuar të Asociacionit

E publikuar: 14/11/2023 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Drafti i propozuar për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe është përgatitur nga ekspertë anglo-saksone, të cilët e kanë plotësuar marrëveshjen nga Brukseli me disa detaje, deklaroi politikania kosovare Rada Trajkoviq, e pyetur se si Kushtetuta e Serbisë do ta pranojë Asociacionin dhe si do ta integrojë atë institucionalisht.

Ajo në emisionin Iza vesti ka thënë se është interesuar që ambasadori amerikan në Prishtinë ka thënë se dokumenti është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

“Si do të përshtatet ai komunitet në Kushtetutën e Serbisë, ku janë ekspertët e shtetit serb për të na shpjeguar se çfarë po ndodh me Kushtetutën e Serbisë. Ku është kushtetuta e Serbisë? Në betimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, si do ta pranojë Kushtetuta e Serbisë Asociacionin, si do të integrohet institucionalisht dhe nëse do të integrohet”, pyeti Rada Trajkoviq.

Siç deklaroi ajo, tani kanë aktin e pranimit të disa gjërave që kënaqin shqiptarët.

“Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës, tani edhe veçoritë kombëtare të Kosovës. Ai pranon gjithçka që bie në kundërshtim me Kushtetutën e Serbisë.” – tha ajo.

Sipas saj, Vuçiq është duke punuar në një dokument që është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me Kushtetutën e Serbisë edhe në çdo gjendje normale do të duhej t’i bartë pasojat.