Vuçiq nga Ohri: S’kam pse ta justifikoj nëse dikush do t’i bashkohet ose jo “Ballkanit të Hapur”

07.06.2022 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq nga Ohri: S’kam pse ta justifikoj nëse dikush do t’i bashkohet ose jo “Ballkanit të Hapur”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se “Ballkani i Hapur” është iniciativa më e mirë në dekadat e fundit.

Ai nga Ohri tha se nuk dëshiron të merret me atë se kush dëshiron që të anëtarësohet apo jo – e që në fakt janë Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina – dhe se ky është një vendim që ua lë të tjerëve.

“’Ballkani i Hapur’ është iniciativa më e mirë që kemi pasur për dekada. Ndryshe nga të tjerët, nuk kam ndërmend të justifikoj nëse dikush do të bashkohet apo jo, kush do – do, kush jo, jo. Kemi rritje të konsiderueshme në tregti. Do të shihni që gjatë turizmit do ta bëjmë më të lehtë sezonin, që njerëzit të mos ankohen”, deklaroi ai, shkruan B92, transmeton Klankosova.tv.

Megjithatë, presidenti serb thotë se edhe tri vendet e tjera ballkanike – përfshirë edhe Kosovën – janë të mirëpritura për t’iu bashkuar kësaj nisme rajonale.

“Nuk e kam problem të flas me askënd nga Prishtina. Shikoni shkëmbimin tregtar në CEFTA, sot shkëmbimi tregtar është shumë herë më i madh sesa në fillim. Kjo sjell përfitime për Ballkanin”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aleanca zgjedh Muharrem Nitajn sekretar të përgjithshëm të partisë

Aleanca zgjedh Muharrem Nitajn sekretar të përgjithshëm të partisë

Hovenier: Marrëveshja për energjinë Kosovë-Serbi, hap që tregon se mund të arrihet përparim

Hovenier: Marrëveshja për energjinë Kosovë-Serbi, hap që tregon se mund të arrihet përparim

Vuçiq: Dialog me Kosovën nuk ka

Vuçiq: Dialog me Kosovën nuk ka

Vuçiq pas vendimeve të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet: E kanë mbështetjen e fuqive perëndimore

Vuçiq pas vendimeve të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet: E kanë mbështetjen e fuqive perëndimore

Edi Rama në NATO: Kosova të ftohet menjëherë në Partneritetin për Paqe, të vlerësohet qëndrimi i saj ndaj agresionit rus

Edi Rama në NATO: Kosova të ftohet menjëherë në Partneritetin për Paqe, të vlerësohet qëndrimi i saj ndaj agresionit rus

Viti 2016, Hekuran Murati: Kosova më mirë të angazhonte mercenarë, veteranët po na kushtojnë shumë

Viti 2016, Hekuran Murati: Kosova më mirë të angazhonte mercenarë, veteranët po na kushtojnë shumë

Çollaku: Marrëveshja në mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të arrihet në mandatin e Kurtit 

Çollaku: Marrëveshja në mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të arrihet në mandatin e Kurtit 

Takimi me Osmanin, Lajçak del me njoftim

Takimi me Osmanin, Lajçak del me njoftim

Aksion masiv i Policisë së Kosovës në 6 komuna, 11 të arrestuar nën dyshimet për dallavere me subvencione

Aksion masiv i Policisë së Kosovës në 6 komuna, 11 të arrestuar nën dyshimet për dallavere me subvencione

Gjykata në Prizren e dënon me kusht komandantin e nënstacionit policor në Zhur

Gjykata në Prizren e dënon me kusht komandantin e nënstacionit policor në Zhur

Abazoviq bën marrëveshje me Vuçiqin, zbulon detajet

Abazoviq bën marrëveshje me Vuçiqin, zbulon detajet

Mushkolaj: S’ka asgjë më fyese se pensionistët të lajmërohen në shtet se a kanë vdekur a janë gjallë

Mushkolaj: S’ka asgjë më fyese se pensionistët të lajmërohen në shtet se a kanë vdekur a janë gjallë

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Nesër seanca Kuvendit të Kosovës, ky është rendi i ditës

Nesër seanca Kuvendit të Kosovës, ky është rendi i ditës

Akademia gjermane e sigurisë: Mbi 350 mijë kosovarë jetojnë në Gjermani

Akademia gjermane e sigurisë: Mbi 350 mijë kosovarë jetojnë në Gjermani

Mehaj: NATO i duhet Kosovës, Kosova i duhet NATO-s

Mehaj: NATO i duhet Kosovës, Kosova i duhet NATO-s