Vuçiq mbron “Ballkanin e Hapur”: Fitojnë të gjithë vendet, të bashkohet edhe Kosova

19.09.2021 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq mbron “Ballkanin e Hapur”: Fitojnë të gjithë vendet, të bashkohet edhe Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç mbrojti me forcë nismën “Ballkani i Hapur”. Kreu i shtetit serb theksoi se përfitimet janë të mëdha për të gjitha shtetet, ndaj ai fton edhe Kosovën që t’i bashkohet projektit.

“Sigurisht, Serbia do të përfitojë nga nisma “Ballkani i Hapur”, por edhe Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, i gjithë rajoni. Dhe nuk ka dyshim që Prishtina nese do dëshirote të merrte pjesë dhe ata gjithashtu do të kishin një përfitim të madh.”

Vuçiç ironizoi qëndrimin e Prishtinës zyrtare lidhur me këtë nismë.

“Më duket se ata nuk e shohin mirë gjendjen e tyre ekonomike dhe se nuk e kuptojnë mirë, por çfarë të bëjmë. Mbase ata e shikojnë më mirë të ardhmen se sa unë. Por gjithsesi do të shohim rezultatin.

”Këto deklarata Vuçi i bëri pas takimit me presidentin turk, Recep Tajip Erdogan në Stamboll. Dy liderët diskutuan për zhvillimin ekonomik, investimet dhe marrëdhëniet në rajon. Temë diskutimi ishte edhe dialogu Prishtinë-Beograd, ku Erdogan shprehu mbështetjen për avancimin e këtij procesi.

“Presidenti Erdogan ka mbështetur dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe beson se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje kompromisi. Por ne nuk u fokusuam vetem tek Kosova, por tek të gjithë rajoni.

”Vuçiç njoftoi se presidenti turk do të vizitojë Serbinë brenda vitit dhe theksoi se Turqia paraqet një garanci shtesë për stabilitetin dhe ruajtjen e paqes në Ballkanin Perëndimor.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris