Vuçiq e ngrit zërin pak, pastaj thotë se serbët e dinë çka është NATO: Nuk duam ta pësojmë përsëri

E publikuar: 21/08/2022 14:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq e quajti “bandë” Policinë e Kosovës duke folur me goxha zë në një konferencë për media pas takimit me përfaqësuesit e strukturave ilegale të tij në Kosovë.

Vuçiq tha se “njësitë speciale e kanë pushtuar shumë herë veriun”. Për të shkuar andej, sipas tij, Policia e Kosovës duhet të kërkojë leje nga kryetarët e katër komunave me shumicë serbe.

“Detyra e tyre është ta sigurojmë paqen për serbët në Kosovë. Nuk është puna juaj ta shkatërroni pronën e popullatës serbe, por të siguroheni që kjo bandë të mos kalojë Ibrin. Për ju barrikadat janë problem, jo ​​kriminelët dhe vendimet e paligjshme. Stoltenberg e konfirmon këtë në intervistën e tij”, ka theksuar Vuçiq.

Pas kësaj, është zbutur, duke thënë se “serbët e dinë çka është NATO”, përcjell Gazeta Express.

“Serbët nuk janë budallenj dhe ata e dinë se çka është NATO, tashmë kanë vuajtur nga NATO dhe nuk iu shkon mendja që ta përjetojnë më”, tha Vuçiq.

Presidenti serb tha se është i sigurirt se Perëndimi ka gisht mbi gjithçka që po ndodh në Kosovë.