Votohet rezoluta e VV-së, i kërkohet Qeverisë marrja e masave për rritjen e çmimeve

E publikuar: 04/08/2022 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën e propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje që kërkon marrjen e masave nga Qeveria për adresimin e rritjes së çmimeve të produkteve bazë.

Kjo rezolutë kaloi me 61 vota, raporton Ekonomia Online.

Nga Qeveria është paralajmëruar një ligj për caktimin e marzhës së fitimit maksimal për produktet bazë, ngjashëm siç është bërë me çmimin e derivateve.

Të enjten, Kuvendi ka miratuar edhe raportet vjetore të Agjencisë për Informim dhe Privatësi dhe të KOSTT-it për vitin 2021.

Është miratuar edhe Ligji për themelimin e Fondit Kosovar për Garanci Kreditore.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!