Von Cramon: Zgjedhjet lokale në Kosovë do ta pengojnë përparimin ne dialog

14.09.2021 10:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Von Cramon: Zgjedhjet lokale në Kosovë do ta pengojnë përparimin ne dialog

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën ka thënë se zgjedhjet e ardhshme lokale në Kosovë, por edhe zgjedhjet e shpallura në Serbi për vitin tjetër, si pengesa për përparimin në dialog. Ajo thotë se shumë varet nga vullneti politik.

Duke folur lidhur me këtë çështje, Von-Cramon tha se Bashkimi Evropian duhet të jetë e kujdesshme me investimet në të dy vendet.

Ajo ka përmendur fondet e IPA dhe ka thënë se duhet të vendosen kushte strikte kur bëhet fjalë për paratë e gjithashtu, ka shqyrtuar mundësinë që paratë që përdoren për presion.

“Duke pasur parasysh që ne kemi programe të mëdha investimi së bashku me fondet IPA, do të ishte e përshtatshme të vendosim kushte strikte kur bëhet fjalë për paratë. Nga njëra anë, natyrisht, neve na pëlqen të shohim demokratizim në të dy vendet, ne duhet të shohim se si mund t’i përdorim ato para dhe investime për një presion të vogël politik mbi akterët në terren”, tha Von-Cramon.

Në këtë panel kanë folur edhe përfaqësuesi i Lartë i BE’së për dialogun Miroslav Lajcak dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari në Byronë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit, Gabriel Escobar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman

Pupovci: Në shkollat që janë qendra votimi, të hënën do të mbahet mësimi online

Pupovci: Në shkollat që janë qendra votimi, të hënën do të mbahet mësimi online

Komandanti i ri i KFOR-it: Mbetemi të përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Kosovë

Komandanti i ri i KFOR-it: Mbetemi të përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Kosovë

Kurtit i vjen ftoftë në ceremoninë e ndërrimit të komandës së KFOR-it

Kurtit i vjen ftoftë në ceremoninë e ndërrimit të komandës së KFOR-it

Mehaj takohet me Nën Sekretarin Kahl, bisedojnë për krijimin e një baze ushtarake të përhershme të ushtrisë amerikane në Kosovë

Mehaj takohet me Nën Sekretarin Kahl, bisedojnë për krijimin e një baze ushtarake të përhershme të ushtrisë amerikane në Kosovë

Pesë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Pesë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Këshilltari i Presidentes tregon se për çfarë do të flasë Osmani në Këshill të Sigurimit

Këshilltari i Presidentes tregon se për çfarë do të flasë Osmani në Këshill të Sigurimit

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”